| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si la vara vreau sa plec in spania la mama. pot sa merg singura in avion? cum se procedeaza? stau in avion ca de obicei sau stau cu stewardezele? ajutati-ma va rogg:*

Răspuns Câştigător
| Ancutsa a răspuns:

Buna, Andreea!
atunci cand iti cumperi biletul de avion de la agentie, vorbesti cu persoana care iti face biletul si tot. ea iti zice ce si cum exact ( dar sa fie o campanie care transporta minori neinsotiti).
O stewardesa o sa te preia pe tot parcursul drumul asigurandu-se pe parcursul zborului incredere si sprijin, si tot ea te preda mamei tale.
Pe parcursul calatoriei vei avea atarnat la gat un badge (ecuson) care avertizeaza ca e vorba de minor neinsotit si deci atentia este sporit. happy
Oricum, ai nevoie de la tatal tau procura sa poti iesi din tara.
Cam atat stiu eu! sper ca te am ajutat! :*
Ai grija de tine si bafta!batting eyelashes

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa mergi singura in avion. Pentru aceasta trebuie ca parintii tai sa dea o declaratie autentificata de un notar public, in care sa indice compania aviatica si ca un insotitor de bord va avea grija de tine pe timpul zborului, precum si cu cine si unde vei sta in Italia. Declaratiile pot sa fie date si separat de fiecare parinte, mama ta o poate da la o reprezentanta a Romaniei din Italia(Ambasada ori Consulat). Numai bine!

| qtheodora a răspuns:

Prietenul tatalui meu are un baiat care sta cu mama sa in Italia acum de craciun a venit in Romania si a fost singur in avionbig grin
nu stiu exact daca a stat cu stewardezele

| uǝʞɔıp a răspuns:

Pai te duce cutarescu pana la avion, u te urci, stai cuminte pe scaun... iar cand aterizeazate asteapta maicata
stewardezele nu vor sta cu tine ca doar esti fata marewinking

| EnjoiProSkater a răspuns:

Deci nu cred ca iti dau alea voie daca ai 14 ani. fundita plizz