| Fanatic000 a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa plec in Italia si am 16 ani si vreua sa plec singur.
Am auzit ca daca vreau sa plec singur am nevoie de la notar un act semnat de parintii mei.Eu stau doar cu mama, tatal meu adevarat nu e trecut pe certificat si asta de pe certificat e in afara. Ce as putea face? Doar mama poate sa imi dea semnatura si daca as putea face ceva cu ce sa merg autocar sau avion?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal nu este trecut pe certificatul de nastere atunci trebuie doar declaratia mamei si indicarea unui insotitor major, acesta poate fi si soferul autocarului sau personalul de bord de pe avion.
Va trebui sa ai asupra ta si copie a certificatului de nastere.
Cu avionul este mai convenabil, ajungi mult mai repede si fara oboseala.

| raluk27 a răspuns:

Ai nevoie de declaratia ambilor parinti, prin care isi exprima acordul sa calatoresti in Italia.
Mama poate da acea declaratie la orice birou notarial din tara. Daca tatal de pe certificatul tau de naștere e in afara, nu poate face aceasta declarație decat la Ambasada sau Consulat si trebuie sa o trimita in original in tara. Abia după, poti pleca (insotit de sofer sau de personalul companiei aeriene).

| Fanatic000 explică:

Da dar ala nu e tatal meu adevarat depe certificate si mama sa judecat cu el si a dat o chestie dela judecatorie ca la 18 ani ma pot schimba pe numele ei. cu aia nu pot face nimic fara sa mai fie nevoie de semnatura lui ala?

| alessia5158 a răspuns (pentru Fanatic000):

Trebuie sa ai acordul ambilor parinti, adica aceia care sunt inscrisi pe certificatul tau de nastere --- nu conteaza ca este sau nu tata adevarat, mai ales ca-i porti numele!

| Violleta2022 a răspuns (pentru alessia5158):

Acordul semnat si legalizat la notar public de la ambii parinti sau tutore legal, ca sunt de acord ca fiul lor sa plece in strainatate. Trebuie sa se mentioneze motivul plecarii si cine este insotitorul tau de calatorie, pentru ca esti minor.

| raluk27 a răspuns (pentru Fanatic000):

Nu are importanta. Din punct de vedere legal, tatal tau e cel de pe certificatul de nastere, deci cel care trebuie sa isi dea acordul.