| question07 a întrebat:

am comandat ceva de pe net vineri si o sa imi vina prin fan courier luni cel mai probabil. problema e ca m-am cam razgandit. Si daca nu ii raspund tipului de la fan courier ce se poate intampla? comanda se trimita inapoi ca la posta romana?
Stiu ca, conform legislatiei un lucru comandat de pe net se poate inapoia, dar eu am luat ceva fara factura... mi-e frica ca daca trimit coletul inapoi eu nu mai imi primesc banii dati. Deci, ce se intampla daca tipul de la fan courier nu da de mine? Mentionez ca am dat adresa si numele complet,
Va multumesc

3 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Salut!

Daca ai platit in avans, inainte sa primesti coletul, va trebui sa vorbesti cu persoana de la care l-ai cumparat, si sa-i explici ca nu-l mai vrei. Tinand cont ca inca nu ai primit coletul, si inca nu ai folosit produsul, s-ar putea sa fie de treaba vanzatorul si sa accepte sa-ti trimita banii inapoi (minus banii dati pe transport, pe care ii vei suporta tu). Cand vine curierul, raspunzi frumos la usa si ii spui ca refuzi coletul. Acesta va ajunge inapoi la cel care ti l-a trimis.

Numai bine,
Shinwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Problema nu o rezolvi prin curier ci cu cel de la care ai cumparat.

| CristiSeeker a răspuns:

Salut! Curierul doar livreaza comenzi, atat. Este responsabil de ajungerea lor in buna stare, in termenul prevazut, nimic mai mult. Daca nu da de tine initial, va incerca sa te contacteze sau sa iti livreze comanda in alta zi. Eventul, banuiesc ca va inapoia pachetul destinatarului. Daca nu ai factura pentru plata efectuata, nu cred ca ai vreo sansa sa iti primesti banii inapoi. Ai procedat gresit (asa reiese din ce ai spus), trebuie sa suporti consecintele. Daca oferi mai multe detalii, poate te pot ajuta mai mult. Bafta! happy