| VORTEX a întrebat:

am compus un anumit numar de poezii si as dori sa fac o carte pentru a o publica.intrebarea mea este:ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a putea publica, cum a sputea lua legatura cu o editura si cam la cat s-ar ridica pretul? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| getuka12 a răspuns:

Daca ai bani se publica orice, daca esti de parere ca ai scris o carte buna, trimite o "mapa de prezentare" electronica via e-mail separat la cele aproape 160 de edituri din tara ( pe care le gasesti la Google daca cauti editura din Romania) si daca ai noroc iti raspuns cativa interesati - faci un contract si iti cedezi dreptul de autor pentru o perioada de timp sau for ever!
Nu te astepta ca devii o celebritate peste noapte si ca se va vinde ca painea calda DAR
O CARTE ESTE INTOTDEAUNA O INVESTITIE IN TIMP ASA CA BRAVO TIE SI FELICITARI TIMPUL VA FI VREODATA SI DE PARTEA TA SI VEI AVEA SATISFACTIA MUNCII TALE

Nu stiu cum o fi in alte domenii, dar pot sa/ti spun cite ceva despre cum se publica o carte in domeniul tehnic:
1- scrii cartea(, 2- ai nevoie de recomandarile a 2 specialisti in domeniu, 3-cu recomandarile si manuscrisul mergi la orice editura si/ti cumperi un numar de ISBN(nu stiu exact traducerea, dar e un numar de inregistrare in biblioteca nationala- si cu asta cred ca s/a rezolvat si problema dreptului de autor), 4-afli pretul pentru 1 volum (in functie de format, nr. pagini, tiraj, coperta) si mergi mai departe.
Pentru a publica la o editura de prestigiu probabil ca trebuie indeplinite anumite conditii si probabil ca este diferenta si de pret si de calitate- dar asta numai tu poti hotari. Nu am informatii despre distributie, promotie. Exista posibilitatea sa ti/o publice unii pe banii lor, dar nu cunosc ce drepturi de autor(bani) primesti.

Bafta! fundita plisbig grin