| Dyingfetus a întrebat:

Am o intrebare.Am sau..."aveam" o prietena minunata.Eram cele 2 gemene.Eram mereu impreuna si ne distram de minune, fiind mereu alaturi una de alta.straight face
Mie imi placea de un baiat, desigur peste doua saptamani si ei8-) ...Nu m-a deranjat asta... Dar, de cand s-a tuns, si-a facut o schimbare mare.Se poarta diferit, se crede mare diva.Ma obliga sa ii dau tema, ca ba si-a uitat caietul ba a uitat de tema etc.
Vorbeste intr-una cu cuvintele: "Ma lasi?" "Si?" Plus ca azi am venit cu piciorul in ghips. Desigur, eu merg cu ea acasa pe jos...Ma lasa in urma parca eram catelul ei.Are o datorie de bani la mine, ca am imprumutat-o, si se tine dupa baiatul ala, care il doare in cot de ea. Se comporta foarte urat cu mine.Azi m-am certat cu ea...
Credeti ca eu sunt patetica si ca am gresit ceva sa nu stiu...
cryingAs dori sa fie la fel si sa nu se mai tina dupa baiatul ala.sadCare rade de ea si etc.

Pot face ceva?

12 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Asta nu e prietenă. Dă'i doua să se trezească la realitate şi daca nu e dispusă să se schimbe dă'o la mama... ei

| Xonia a răspuns:

Ignoro
O persoana care se poarta asa nu merita sa fie prietena ta cea mai buna
Crede-ma ca mi s-a intamplat
Si nu stiu...numai ea imi era aproape
CU ea faceam toate lucrurile
Pana cand i-am zis ca imi place de un baiat de la mine din bloc
SI a doua zi a facut rost de id lui si na vrut sa mi-l dea si ea vorbeste cu el pe mess
SI se dadea importanta si cum merge si parca ar fi printesa
Si cand am cunsocuto eu acum 3 ani era un nimeni.Nu iesea afara din casa, nu avea prieteni, nu cunostea pe nimeni
SI ne intelegeam foarte bine
dar daca ea a vrut sa fie asa...treaba ei
Acum mi-am facut si alte prietene cu care ies pe afara si vad ca nu era numai ea

Deci daca se mai poarta asa, nu-i mai da atentie
Mai exista si alte fete care vor sa-ti fie prietene

Pup:*

| madalicious a răspuns:

Sa ii frigi o palma si sa-i spui ca nu mai este ea si ca asta te enerveaza, ca o vrei inapoi pe prietena ta cea mai buna, nu pe fraiera care e pacalita de baieti si se crede mare diva si rea cand de fapt nu este.

| Eff a răspuns:

Ideea e ca o sa isi dea seama pana la urma ca greseste. Sau poate are doar niste zile mai proaste si o sa ii treaca. Incearca sa vorbesti cu ea, sa o intrebi de ce se comporta asa, si daca nu te asculta, eu zic sa o lasi in pace, ca isi va da seama pana la urma ca nu face bine ce face... cand vor pleca toti de langa ea.
Si ia nu ii mai da temele si nu o mai ajuta, ca o sa ajunga ea sa se roge de tine si o sa regrete apoi tot ce a facut. Cat despre baiatul ala, cred ca nu s-ar uita la ea niciodata, la cat de increzuta pare.

Si nu, nu ai gresit cu nimic, nu esti patetica; asa sunt oamenii. Azi sunt prieteni... maine cine stie... Eu am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa mai am incredere in nimeni.
Sper ca o sa va impacati pana la urma, ar fi pacat sa se strice o prietenie asa frumoasa ca a voastra, dupa cum spui tu...

| MariuZ a răspuns:

Da... poti sa continui sa fii o prietena buna. Dar altei fete (si dupa ce iti recuperezi datoriile). In rest - iti urez numai bafta!

| Georgianna3723 a răspuns:

Cred ca poti vorbi cu ea in primul rand. Stiind ca si tie iti place baiatul, incearca sa te faca sa pari inferioara ei, sa iti pierzi increderea in tine. Lucru pe care il demonstreaza noul ei comportament si noile ei expresii, dar si faptul ca te lasa in urma pe drum. Vrea ca acel baiat sa o observe, sa o aleaga pe ea in locul tau. Te considera o amenintare, si stai linistita, nu esti deloc patetica. Nu ii mai da temele, spune-i ca e spre binele ei, sa isi faca temele si sa invete, chiar daca se va supara. Este orbita deatractia pentru acel baiat, si fi sigura ca mai tarziu ii va parea rau ca te-a pierdut. Pentru ca tu esti putin deasupra ei, eu spun sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca prietenia voastra inseamna mult mai mult pentru tine decat acel baiat, si ca daca continua tot asa te va pierde. Nu o pune sa aleaga, fi intelegatoare, iar atunci cand isi va da seama eu zic ca o poti ierta. Sper ca te-am ajutat! Cu drag, Iuiu!>big grin

| teodoram a răspuns:

Cred ca e asa din cauza prietenului ei. incearca sa-i desparti happy

| Helpmeeveryday a răspuns:

Nu prea poti. Tu nu ai nici o vina.
Am patit si eu ceva de genu cu o ffff buna prietena doar ca a fost si mai rau.In fine acum vb de tine nu de mine.Mai bine arata-i ca esti indiferenta si cand vrea tema zii ca nu ai facut'o sau ca nu vrei sa i'o dai.Impunete!

O sa'si dea seama ca a gresit cand o sa vada ca nu mai are prieteni si ca are nevoie de cea mai buna prietena.De baiatul ala ce sa mai zic, se mai intampla ca unele persoane sa nu isi dea seama ca 'acel cineva' isi bate joc de ea. Spune-i, dar daca nu vrea sa te asculte spune-i scurt si concis: '-Treaba ta, sa nu ma cauti cand ai nevoie!'

Bafta! Las'o sa isi dea seama.

Pup:*:*>big grin

| sssSnake a răspuns:

Da... incearca sa "uiti" de ea, sa nu o mai iei in seama, si... o sa vina vremea cand o sa vada ca fara tine e altfel, e mai singuratica, etc, si, daca este cu bun simt iti va cere scuze! cam atat poti sa faci, daca e incapatanata si nu intelege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.filmeeonline.info

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noua frizura si faptul ca este cautat de baieti au facut-o sa si-o ia in cap. Las-o sa-si ia teapa, se va potoli si tot la tine se va reintoarce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa fii prietena cu o profitoare.