| daiannna_9951 a întrebat:

Am o mare problema cu matematica nu as vrea sa fiu luata intr-un stil moralizator sau batjocoritor...Am o problema de rezolvat la algebra dar pentru ca trebuie sa dau si explicatii imi cam da dureri de cap...Problema e:Calculeaza media aritmetica
a=1+ 1supra2 + 1supra3 + 1supra4+...+ 1supra2006 [prima]am nevoie de rezolvare calculand media aritmetica dar si explicatiile langa

b=1+ 1supra2 + 2supra3 + 3supra4+...+2005supra2006 [a doua problema]si aici am nevoie de rezolvare calculand media aritmetica dar si explicatiile rezolvarii!
Va ROG AJUTATI-MA! Cel care imi rezolva problema aceasta si imi da si explicatii dau FUNDA! Am nevoie de ajutor!

3 răspunsuri:
| TiMan a răspuns:

Eu sunt clasa a 8-a si nu am facut asa cevaraised eyebrows adica am vazut prin carte si culegere dar nu am strabatut asemenea subiect.Nu stiu ce sa zic doar ca aveti profu/profa de mate sarita de pe fixbig grin

| MaRyUkK a răspuns:

LooL nu ai citit regulile nu se intreaba rezolvarea temelor.Intrb profu spune-i ca nu ai inteles si roaga/o/al/ sa te ajute sa pricepithinkingBafta! Funda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasaa 6 is eu si de abia a cum am aflat de media aitmetica