| Maduuuxzzz a întrebat:

Matematicienilor help me straight face|! Am o problema grava cu matematica, clasa a8a. si cateva probleme care nu stiu sa le fac!
1.Considera,functia >f:R-R, f(x)=3-2x.Calculati media geometrica a numerelor a=f(radical din 2) si b=f(-radical din 2).

2.Fie >f:R-R.f(x)=3x-1supra2.Calculati suma S=f(1)+f(2)...+f(10).

3. Consideram functia.f:{0, >1,2...,100}-Aratati ca f(0)+f(1)+...+f(100)=(egal taiat) 0.

daca stiti vreun site de rezolvat probleme de genu lasati link va rog.! Fundoii imensss!

1 răspuns:
| Anca_4010 a răspuns:

Hmmm a 2-a si a 3-a cred ca se face cu progresie geometrica,,, cam greu pentru cls a8-a!