| VOLVO a întrebat:

am o mica rugaminte pentru cunoscatori. vreau sa imi fac singur o orga de lumini. si cine ma poate ajuta sa aflu de ce componente electrice am nevoie si modul lor de lipire pe placa. orga vreau sa o fac ca in linkul de pe youtube postat mai jos.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k q6wW5g5zUg

vreau sa imi ziceti toti tranzistorii de care am nevoie si o schema dupa prinderea lor. una clara. mersi mult!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ai aici : http://www.niqro.3x.ro/miniorga/miniorga.htm
Dacă ai neclarităţi sunt pe aici.

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Mersi. stiu siteul asta. dar am o neclaritate cu rezistorii. nu stiu exact de care trebuie si cum sa ii leg intre ei

| Arthur a răspuns (pentru VOLVO):

Exact ce probleme întâmpini?

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Nu stiu ce rezistori, sigurante, diode imi trebuie. nu pricep schimele alea si nici nu stiu cum sa le leg intre ele. asta e tot.

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Ma uit pe scheme dar nu inteleg ce fel de rezistori imi trebuie.

| Arthur a răspuns (pentru VOLVO):

Dacă nu ai nici o piesă să văd ce pot face.

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Eu de aici mi-a venit sa incerc sa fac si eu una: http://www.niqro.3x.ro/miniorga/miniorga2009.htm

din schema de sub scrisul: "De la alt vizitator al site-ului, marius_pro_hd, am primit schema modificata in varianta stereo si cu combinatii de condensatoare."

dar vad mai multe piese pe acolo ceea ce nu stiu cum sunt. si daca imi poti zice: ba iti trebuie doua diode nu stiu de care, doi rezistori dintrastia si etc. eu asta vreau sa stiu...ca, cu asta nu inteleg.

| Arthur a răspuns (pentru VOLVO):

Nici o problemă. Trimite schema modificată şi te ajut.
Pentru varianta stereo se dublează doar montajul.

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Schema este aici: http://postimage.org/image/4rizo0fzx/

legaturile: http://postimage.org/image/8x2e84vc9/

rezultatul: http://postimage.org/image/wk3tfnk6n/

dar degeaba am schema ca nu o inteleg. din prima imagine aia vreau sa stiu ce sunt (r8, bc237, etc). alea nu le inteleg. mersi mult

| Arthur a răspuns (pentru VOLVO):

BC 237 sunt tranzistori, cele negre cu trei picioare. R8 are 220 ohmi, 0, 5W.
Dacă nu ai cine să-ţi facă cablajul poţi să montezi piesele pe un carton iar conexiunile le faci cu fire.

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Bine. si daca vrei zi-mi exact de cati rezistori de un tip am nevoie, cati de alt tip, cate rezistente de un fel. ca sa stiu exact.

| Arthur a răspuns (pentru VOLVO):

Poţi monta celelalte rezistenţe cu excepţia rezistorilor de pe led-uri la valori mai mici decât acestea sau egale ( 0, 5W ). Asta ca putere, ca valoare ai :
Listă piese
Rezistenţe -
3 buc. de 1 kiloohmi
270 ohmi
3 buc. de 6, 8 kiloohmi
220 ohmi
2 buc. de 100 ohmi
3 poteniometre de 47 kiloohmi variaţie liniară
condensatori
1 C fix de 330 nanofarazi
1 C fix de 220 nanofarazi
3 C fix de 100 nanofarazi sau 0, 1 microfarazi
2 C fix de 470 nanofarazi
2 C electrolitici de 10 microfarazi ( 16 V )
3 tranzistori BC 237
mai adaugă led-urile iar pentru varianta stereo ai nevoie de încă o asemenea listă ( deci dublezi lista de piese ).

| VOLVO explică (pentru Arthur):

Iti multumesc frumos pentru ajutor. am sa cumpar ce mi-ai spus si sa incerc sa montez pe o bucata de placaj. dupa ce termin treaba iti arat rezultatul! mersi mult inca odata. daca mai intampin greutati imi poti fi de ajutor. o seara minunata!

14 răspunsuri:
| FeraruAndreea a răspuns:

Nu stiu cum se face dar mai bine iti cumperi un casetofon si un glob luminos.iti poate lua chiar luni sa faci o orga de lumini

| VOLVO explică (pentru FeraruAndreea):

Nu conteaza cat dureaza. mie imi place sa fac tot felul de inventii sa zic asa big grin