| sweetela a întrebat:

Am o problema mijlocie sa zicem:sunt foarte timida. Aastazi am iesit afara cu o colega si m-am mai intalnit cu inca o colega care era impreuna cu o fata si un baiat.Ne-a invitat sa mergem cu ei la magazin si sa mai stam cu ei.Chestia e ca, colega cu care am iesit prima data statea pe langa ei si radea la glume dar nici ea nu vorbea...eu nu prea am fost bagata in seama decat o data sau doua ori. Cum sa rezolv problema cu timiditatea? Asa sunt si cand vreau sa vb pe fb cu un baiat...nu eu vb cu el ci verisoara mea desi e mai mica decat mine cu 3 ani e curajoasa si daca nu am o sticla de ceva (suc sau whiskey) gen sa prind curaj nu vb cu nimeni in afara de cei ce ii cunosc. Ajutati-ma va rog. Aajung acusi la liceu si ce am sa fac.

Răspuns Câştigător
| InnocentSίn a răspuns:

N-ai de ce sa-ti faci griji! happy Timiditatea dispare in timp. Asa sunt unele persoane,mai timide,altele mai rebele,nu inseamna ca e ceva ciudat sau iesit din comun. Cel mai important este sa ai incredere in tine,sa nu-ti fie teama sa te exprimi,sa lasi cuvintele sa iasa,nu le mai tine inchise. happy Vorbeste cu cat mai multa lume. Fa-ti curaj,spune ce ai de spus si o sa vezi ca lumea din jurul tau o sa aprecieze asta! Fi amuzanta,accepta umorul si razi cand este nevoie,astfel persoanele din jurul tau se vor simti mai comod. Baga-te in seama, cine stie, poate persoana care nu te baga in seama e si ea timida. happy Cel mai important este sa exersezi si o sa vezi ca timiditatea dispare incet, incet.winking
Sper ca te-am ajutat macar putin, bafta! :3

5 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Exerseaza. Vorbeste cu cat mai multa lume. O sa iti treaca. Iesi cat mai des, baga-te in seama cu toata lumea. Nu conteaza ca zici ceva aiurea, o sa te cunoasca si o sa va intelegeti.

| WarHammer02 a răspuns:

Si eu am fost ca tine dar sincer timiditatea va disparea cu timpul nu ai de ce sa iti faci griji.Nu e vreo boala sau asa dar dupa ce cunosti mai multi oameni in timp nu vei mai fi timida.

| MariaAna18291 a răspuns:

Fii tu instati! Bine, nu tu insati timida. Nu-ti fie frica de cei din jur. Vorbeste mai mult cu cei din familie si ai sa observi ca te simti mai bine, apoi poti sociala si cu ceilalti oameni. happy
Fundita?

| Carrrusel a răspuns:

Sincer, nu vad care e marea chestie. Si eu sunt timida, recunosc, primele cateva ore pana incep sa ii cunosc putin pe cei cu care ies pentru prima data. E normal sa nu fiu eu tocmai din prima, sigur i-as speria, dar totusi nu poti sa fi muta.

Te implici in conversatie, simplu. Noua prietena vorbeste despre vecinu de la 3, tu ii povestesti de a tau. Ea vorbeste despre scoala, tu la fel. Sau incepi chiar tu o conversatie daca nu te simti confortabil cu ce discuta ei. Acum depinde si ce fel de persoane sunt ei.

Eu am cunoscut de toate. Persoane ce sunt foarte dragute desi te cunosc de un minut, si alea arogante pe langa care te poti invarti toata viata si tot scorpii o sa fie cu tine.

Solutia e simpla, vorbeste.

| andreeaandre984 a răspuns:

Ca sa rezolvi timiditatea ai nevoie de un psiholog fara suparare sau jignre stiu ca timiditatea e rea pentru ca si mie miefrica sa cant? dansez sper ca te-am ajuat funda?