| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vreau sa va zic ce am făcut de revelion pentru ca mi-a placut foarte mult dar într-un fel ma simt și prost, o sa va zic de ce și nu știu, poate îmi dați și voi niște pareri gen dacă a fost ok ce am facut(nu cred ca a fost ok dar nici cine știe ce) apropo am 13 ani.

Pe la începutul lui decembrie îmi dăduse mesaj verisoara mea mai mare cu 3 ani întrebându-mă dacă am planuri de revelion și dacă nu am pot merge la ea în oraș ca să-l facem cu niște prieteni de-ai ei, am acceptat foarte fericita și asta a fost.

Acum câteva zile am venit la ea și ieri(pe 31) am plecat spre petrecere. Ne-au
luat din stație tatăl unei fete și câțiva dintre cei care participau la petrecere și din nou, ne-am dus spre locul de destinație

Asa, la început a fost totul ok, persoanele alea super de treaba, am făcut cunoștință etc, ajunși acolo nu știam ce sa fac pentru ca mai mereu sunt timida mai ales dacă sunt multe persoane pe care nu le cunosc deci de la 7 și ceva am stat câteva ore degeaba pe canapea și uitându-mă la ei cum dansează și se distrează, asta pentru ca nu prea îmi place sa dansez și pentru ca îmi era rușine de ei. Încet, încet am început sa vorbesc cu câteva fete care și ele stăteau mai mult jos decât sa danseze și parca prinsesem mai mult curaj. A venit și ora la care au început acele persoane sa bea și am uitat sa zic ca eu eram cea mai mica de acolo, eu am 13 jumate și cea mai mare persoana avea 18 adică dintre cei cu care petreceam pentru ca acasă mai era și mama fetei la care eram doar ca ea nu stătea cu noi, uneori ne mai duceam în bucătărie și vorbeam cu ea. Verisoara mea mi-a zis de dinainte sa mergem ca pot sa beau doar ca mie nu îmi place berea(nici ei nu ii place) asa ca deocamdată eram singurele care nu consumau alcool(bere) și vine mult așteptata ora... 12:00, am ieșit afară am început sa numărăm de la câte secunde mai erau pana la 00 și dupa am baut toți câte un pahar de șampanie.

Dupa am intrat în casa și pana la urma am zis sa încerc și eu bere, am băut un sfert dintr-o doza și am lăsat-o asa pentru ca nu îmi plăcea și pana pe la 2 jumate-3 am stat degeaba gen fără sa dansez, v-am zis, ne mai strângeam in bucătărie ca să vorbim sau uneori mai vorbeam cu fetele care stăteau jos dar din rest doar ma uitam la ei și stăteam pe telefon.

Stam noi ce stam la bucătărie și vine un baiat cu un pahar de-ala cu picior și partea de sus micuța, stilul ala de pahar pentru vin, înăuntru era energizant hell și cred ca Whiskey dar nu știu sigur, era ceva alcool. A gustat verisoara mea, a zis ca e destul de bunicel as aca am gustat și eu și era destul de ok asa ca i-am zis acelui băiat să-mi aducă și mie doar ca nu cu mult alcool ci cu mai mult energizant. Mi-a adus, am mai stat și pana la urma am prins curaj asa ca a urmat și al doilea păhărel, am început sa dansez și eu cu ei și începusem sa simt vibe-ul ala mișto de petrecere. Am băut vreo 3 sus 4 pahare cu energizant și whiskey și dupa am început sa dau shot-uri, cred ca am dat vreo 6. Mama și am adorat momentul asta și nu cred ca o să-l uit niciodată gen reacția lui, nu știu, mi s-a părut suuuper cute, i-am zis verișoarei mele ca mai vreau și ne-am pus amândouă în 2 pahare doar ca nu mai găseam doze de Hell și băiatul ala m-a întrebat "vrei mai mult hell?" eu "da" el "bine, stai ca îți aduc acum" s-a dus și s-a întors cu o doza întreaga de hell, mi-a pus în pahar și asta a fost dar efectiv mi s-a părut super cute, vorbea atât de dragut și mna, nu știu ce sa mai zic.

Ok, și pentru asta ma simt cam prost, deja ma ametisem și m-am dus în bucătărie unde era mama acelei fete și băiatul cel mai mare(cel de 18 ani) și am început sa glumim, sa radem și dupa zic dintr-o data "eu ma duc înapoi la dans" și am început sa fug încet pana la ușa, după ceva timp vine băiatul ala și îmi spune "ai stat singura lângă Danica?" nu asa îl cheama dar nu o sa dau nume, gen tipul care mi-a adus hell, el fiind mereu pus pe ctc si mereu e invitat la petreceri pentru ca face atmosfera misto și băiatul ala m-a întrebat dacă am rămas singura cu el pentru ca de la alcool începusem sa fiu vorbăreața și dansam, nu stăteam doar jos uitându-mă la ei sau stand pe telefon.

Ma simt prost pentru ca eram cea mai mica de acolo, chiar dacă nu a fost prima data când am băut, am mai băut la o ziua de naștere a unui băiat dar nu asa mult, vreo 4-5 shot-uri.

Pana la urma a fost revelionul și aveam de gând sa beau dar nu știam ca o sa fiu cea mai mica, în total am fost 11 "adolescenți" (de la 13 ani jumate pana la 18) plus mama fetei care habar n-am ce vârstă are, undeva la 43 ani.

Am făcut ceva greșit pentru ca am baut de revelion? Ar trebui sa ma simt prost pentru ca eram cea mai mica de acolo dar tot am băut?

Si în caz ca va întrebați ai mei știau ca o sa beau, era de așteptat dar probabil se așteptau sa beau strongbow, șampanie, altceva dar nu Whiskey cu energizant dar sincer mi-a plăcut petrecerea, mai ales ca persoanele alea erau foarte de treaba și mai ales mama fetei care era super de gaşca dar v-am zis, nu știu de ce dar ma simt prost, simt ca nu am făcut ceva asa greșit dar în același timp ma simt prost

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

M-aș cam mira să te ducă pe tine la atâta alcool dar mă rog, e ok, n-ai făcut rău nimănui, nici măcar ție aparent, te-ai distrat și atât. Da, ești cam mică să bei atât dar din nou, cât timp nu te-ai îmbătat să faci prostii nu văd nimic rău

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ar trebui sa te simti prost caa 13 ani bagi pahare de wiskey in tine. Ai mai prost ar trebui sa se simta părinți tai ca stiu ca bei si persoana aia matura de la petrecere ca stia ca e plina casa de copii care baga wiskey in ei.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vodka* și din moment ce au vorbit de dinainte, au cumpărat etc nu vad problema la ea, adică na era revelion dar nu motivul inițial pentru care ma simt prost e ca am băut, ci ca eram cea mai mica și am băut. Maine o sa facem iar un party, un fel de after party dar doar cu fete din păcate sad
din păcate pentru ca băieții mi s-au părut super de treaba și era foarte caterinca cu ei, mai ales cu unul dintre ei care ar putea sa vina doar ca restul nu au cum și nu cred ca o sa vina el singurul între 6 fete laughing și da, mâine o sa bem toate, o sa jucam ruleta ruseasca cu shot-uri și nu o sa ma mai simt prost dar tot e nașpa ca nu vin și băieții, în fine, o seara faina, adică o dimineața faina happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi problema ca niste oameni maturi sa lase un copil de 13 ani sa dea shot uri de vodka?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Wow, nu erau doar oameni maturi, erau și fete/baieti de 14 ani, toți de acolo am băut dar nu asta e problemaaaa

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare o problema enorma ca niste omameni adulti, chiar parinti au permis unor copii de 13 ani sa bea shot uri de alcool.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt asta e singura problema din ce ne spui tu. Nu ca erai tu cea mai mica de acolo si dadeai vodca peste cap ca e clar ca tu nu ai discernământ.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta este rolul alcoolului, în prima fază dezinhibă. În faza a doua depresează, de aceea amețești și nu ai echlibru. Și mai pierzi și ceva din minte. Dar cel mai tare afectează ficatul. Ceea ce nu simți imediat. Dar când nu mai ficat, sau bani de transplant, 50000 de $. Așa că ai motive să te simți prost.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Avem echilibru dar ma simțeam puțin amețita și dupa ce am băut primele pahare și mergeam pentru câteva secunde zici ca nu mai eram în corpul meu, zici ca doar capul funcționa și eu zburam, oricum, mi-a plăcut laughing (din nou, era vodka cu hell, nu whiskey)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci intrebarea este daca a fost ok sa bei de Revelion? Pai in general nu este ok sa bei pana cand nu mai stii de tine, nu exista o zi de scapare sau ceva.

Dar tu ai zis ca nu te-ai ametit foarte rau, deci ar trebui sa fie ok.

Si inca odata, nu exista o regula scrisa sa zica daca ce ai facut tu a fost corect sau gresit, mna... te-ai distrat cum ai vrut, nu este ceva gresit.
Cat despre ceilalti, ce parere au avut despre tine? Asta numai ei stiu.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Din moment ce fetele au băut și m-au întrebat dacă beau și eu, verisoara mea mi-a zis ca pot sa beau dacă vreau(m-a și întrebat dacă vreau bere) și un băiat m-a întrebat dacă la vodka vreau mai mult hell și când am zis da mi-a adus fără nici o problema, chiar mi s-a părut foarte cute și a fost cel mai dragut dintre băieți... Nu cred ca ar fi putut sa ma judece rau. Cred ca singura care putea sa aibă o părere negativa era mama fetei dar te asigur ca nu, a fost super de gaşca cu toții și oricum toți de acolo au băut laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știi ce se zice?
.....viața trebuie trăită în așa mod, încât să-ți fie rușine să o povestești dar al naibii de frumos să ți-o amintești.

Acum, asta e, te-ai distrat si tu. Nebunii adolescentine, ștrengării.))
Dar, ești micuță și e bine ca consumul de alcool să nu devină un obicei.

| LoveSleep a răspuns:

Încearcă sa nu mai bei ce-ți aduc alții. Mai ales dacă ești și fata.
Ia-ti singura. În rest, fă-ți ce cap.

| mentholinks a răspuns:

Nu-i mare scofala, n-ar trebui sa te simti prost. Altele de varsta ta probabil au facut gangbang de rev.

| CostinAlamariu a răspuns:

N-o sa-ti zic nimic tie fiindca esti doar un copil nestiutor dar parintii tai sunt groaznic de iresponsabili pentru ca te-au lasat la o petrecere de revelion la 13 ani. Cu parinti din astia idioti se strica generatia tanara.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pfu, ce sa vezi, ma mândresc cu acești parinti ^^

| DaniTDCI a răspuns:

Te poti simti prost ca ai 13 ani si deja de la aceasta varsta frageda consumi alcool. Te mai poti gandi la faptul ca probabil te-ai facut putin de ras datorita varstei tale.

| anonim_4396 explică (pentru DaniTDCI):

De ras nu m-am făcut și beau doar la ocazii sau când mai particip la un sleep over adică foarte rar

| MValentin a răspuns:

Stai liniștită, pot sa zic ca ai experimentat cum se simte cand,, bei,, mai mult sau faci ceva ce poate nu ar trebui sa il faci.
Uite, si eu m-am îmbătat rau (1.5 litri de vin plus ceva bere). Deci stările ce le-am avut doamne ferește... plus ca i-a vomitat peretii lui maica-mea din casa. Si cu toate acestea am făcut-o ca eram curios si pana atunci si după nu am pus si nu pun gura pe alcool mai deloc ca nu-mi place gustul.
Chiar ma gândeam zilele trecute cum ar fi de eram betiv. Si am ajuns la un raspuns.
E mult mai enjoyable sa,, guști,, dintr-o petrecere fiind treaza. Deja cand te ametesti sau fumezi ceva totu devine in ceata si parca nu te simti nici okay. E mult mai okay sa fi cu picioarele pe pământ la astfel de ocazii, si e okay sa bei un pahar dar trebuie neapărat sa pui stop undeva. Ai grija si o seara buna!

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Nu eram foarte beata, apropo, băusem vodka cu hell nu whiskey, mi-a spus acum verisoara mea și faza când a venit băiatul ala sa ma întrebe dacă m-am dezghețat a fost cam asa: după ce am ieșit din bucătărie mama fete și-a cam dat seama ca eram sub influenta alcoolului și l-a trimis pe acel băiat sa ma întrebe dacă pana acum doar eram timida sau vodka și-a facut de cap, dar nu l-a trimis cu intenții rele. Și sincer la următorul party la care voi merge cu ei cred ca o sa beau, adică nu a fost asa rău dar sentimentul ala ma făcea ma simt prost gen ca eram cea mai mica dintre ei dar în rost a fost ok, și tipul cu hell-ul a fost atât de draguuut, cu al am stat cât de cât cel mai mult și ne jucam cu pernele și nu știu, mi-a plăcut foarte mult să-mi petrec timpul cu ei ^^

| ArdeiPresedinte a răspuns:

rolling on the floor) sa imi bag pl in povestea ta mi am pierdut 20 de minute din viat aiurea mai bine scriai o carte cu povestea asta rolling on the floor))))))))

| anonim_4396 explică (pentru ArdeiPresedinte):

Cine morții ma-si te-a pus sa citești? Jet