| Aditzaaaa a întrebat:

as vrea o parere de la voi.De ce credeti ca mereu cand luam o nota mica trebuie sa ne certe sau sa ne tina monolog parintii? Adica si ei au fost copiii si ar trebui sa ne inteleaga, nu?!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și voi în afară de învăța ce griji mai aveți?
Pa, pa.

| simf a răspuns:

Nu e obligatoriu sa-ti faca morala cand se intampla, dar cand e regula (asta cu luatul notelor mici) e cam un obicei certatul copilului, parintii o fac incercand sa-l constientizeze ca viata lui e influentata de scoala. parintii vreau binele coliilor lor si inceraca sa-i impiedice sa repete greselile pe care le-au facut la varsta acestora.
si, ca exemplu de influenta a notelor: sa zicem ca esti intr-a saptea. scoti 7 la religie ca te enerveaza profa, 8 la desen ca profu e dus, 6 la muzica pentru ca te-ai luat in colt cu domnisoara aia faian care preda. si la admitereal la liceu te trezesti ca "aluneci" pentru 0.1 puncte. atunci nu-ti pare rau de notele dintr-a saptea?

| razvan1305 a răspuns:

Ar trebui, da suntem oameni si tindem spre perfectiune si ei ar trebui sa ne inteleaga dar asta e

| keissy a răspuns:

Daca nu ne-ar tine morala nu ne-ar fi parinti, in plus ne vor binele si toate cele bune.cel putin asta e scuza lor

| stepfania a răspuns:

Nu stiu cum sunt parintii tai dar cand baiatul meu lua o nota mai mica il incurajam sa-si corecteze nota cu una mai mare.totusi parintii tai ar trebui sa se gandeasca putin si la repercursiuni.eu am fost tot asa si am gresit dar mi-am corectet greseala.am fost la scoala si diriginta baiatului meu mi-a zis de nota iar eu i-am spus copilului ca discutam acasa, iar baiatul meu in ziua aceea nu a mai venit acasa de teama.dar mi-am corectat greseala. sper sa-ti fie de ajutor tie si parintilor tai.te rog sa nu faci ce a facut baiatul meu.incearca si vorbeste cu parintii tai. daca esti fata vorbeste cu tata el o sa te inteleaga.

| soraluisatan a răspuns:

Te inteleg
si eu trec prin asta cateodatalaughing cand mai baga si un discurs din ala siropos care tine cate juma de ora cum ca ar trebui sa fiu recunoscatoare imi vine sa ma urc pe peretilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii va fac observatie pentru ca tin neaparat sa invatati, pentru a va putea descurca in viata si nu vor sub nici-o forma sa va lasati pe-o ureche.In plus, sunt convinsa ca ati observat si singuri ca este foarte greu sa te descurci si cu studii, dar mite fara.De asemenea, ei vor sa se asigure ca nu veti face anumite greseli pe care ei le-au facut la varsta voastra.Toate observatiile lor de azi sunt pentru binele vostru de maine si veti realiza cu adevarat mai tarziu lucrul acesta.Chiar daca nu dau de inteles lucrul acesta,ei inteleg cate o nota mai mica din cand in cand,dar cand acestea sunt la ordinea zilei, ele denota delasare, lucru care-i determina pe parinti sa ia atitudine.