| Milka14 a întrebat:

Cand iau o nota mica la scoala parintii de cele mai multe ori ma cearta. Sa le ascund nota nu este o solutie. Cum as putea sa le zic de nota respectiva fara ca ei sa ma certe?

Răspuns Câştigător
| stiiix a răspuns:

Probabil parintii tai iti cunosc potentialul si atunci cand ii dezamagesti e normal ca reactia lor sa nu fie una buna.
Aceeasi situatie o am si eu cu parintii mei, iar mama m-a facut sa inteleg ca la varsta mea nu am alta responsabilitate decat aceea de a invata.
Normal ca ascunsul notelor nu este solutia deoarece o sa afle de la altcineva, profesor/diriginte, si o sa-si piarda si increderea in tine.
Mai bine ar fi sa discuti cu ei, sa le explici ca faci tot ce poti si situatii acestea se vor aplana de la sine. Trebuie sa-i faci sa inteleaga ca daca te vor certa, tu nu vei reactiona bine si te vei incapatana sa nu mai inveti deloc.
Solutia cea mai buna este comunicarea. happy

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poate ti se pare ca te cearta. Ei nu pot ramane nepasatori la insuccesele tale. Vrei felicitari? Ei, daca se intample sa greseasca la serviciu, sunt penalizati la salariu.

| mmary a răspuns:

Cred ca ei sunt cei care au o problemastraight face...incearca sa le explici ca nu poti fii buna la toate materiile dovada fiin si alegerea profilului dorit la liceu. poti de asemenea sa ai rezultate foarte bune la materia la care te pricepi foarte bine si asta va compensa totul. cea mai mare problema este atunci cand parintii vor sa faca din copii ceea ce ei n-au fost niciodatastraight face comunica cu ei si incercati sa va intelegeti parerile reciproc! daca insa nici toate acestea nu merg. apeleaza cu incredere la psihologul scolii sau la orice persoana careia simti ca i te poti destainui cu incredere! sper ca ti-am fost de ajutor