| HelloMinecraft a întrebat:

As vrea sa platesc pe cineva sa faca niste arme ca in acest videoclip. Am 300 de lei per arma si as vrea arma din videoclip.
P.S.:Daca spuneti ca sunt ciudat,nu sunt, dar am o pasiune. aici e linkul:

http://www.youtube.com/watch?v=Hl5BLMoplcI

uitati-va la tot video-ul

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Luati-o pe numele dumneavoastra si puneti-l sa o transporte in bagaj care sa nu atraga atentia si sa o foloseasca numai in poligon, sala sau undeva intr-o padure neumblata. Ati vazut ce scrie legea!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Arma din imagine se numeste pistol-mitraliera Klasnikov (AKM) si la noi are denumirea de pistol-mitraliera m0del 1963. Nimeni nu-ti va face o asemenea arma. Este arma de razboi si intrii in puscarie ani buni.
Oricum nu se poate face acasa. Trebuie scule speciale si otel special. Si vrei sa dai 300 lei? Aia costa cel putin 1000 de Eu.

| HelloMinecraft explică (pentru Salontanul):

Stiu ce arma e, nu sunt chiar prost, si aia e din hartie si e cu aer comprimat, deci e complet legal.Hartia e intarita cu lipici si este o replica.No offense.

| Salontanul a răspuns (pentru HelloMinecraft):

Hei! Eu sunt militar. Nu-mi vinde povesti! Tu ai ascultat zgomotul la incarcare si descarcare? Este zgomot metalic. Luciul este metalic. o arma de hartie nu rezista la asemenea munitie. Explodeaza in ochii celui ce trage. Acolo este vorba de a trage cu un glont de hartie si arata forta de penetrare a unui asemenea dop. Eu am avut militar ars cu cartusele de manevra care au si ele un dop de hartie dar mai subtire ca ala. Mai studiaza filmul si daca n-ai incredere in ce spun eu, downloadeaza-l si mergi cu el la un militar (M.Ap.N. sau M.A.I.). O sa-ti dea aceeasi explicatie.

| HelloMinecraft explică (pentru Salontanul):

Fiecare crede cum crede, nu vreau sa icnim un scandal din asta.Eu am vorbit pe chat cu tipul si zicea ca e de hartie.Nici eu nu l-am crezut in prima faza, apoi m-am convins.Dvs aveti dreptate.Fiul meu vrea sa se apuce de airsoft si are 12 ani, imi zicea ca nu sunt periculoase, si sa ii iau si protectie.In Galati, la noi este doar magazin, nu si club.Mi-ati recomanda sa il las?

| Salontanul a răspuns (pentru HelloMinecraft):

Nu ne certam din asa ceva. Discutam cu pareri pro si contra. Daca cel care spune asta va da o arma de hartie asa rezistenta luati-o dar numai cand sunteti fata in fata si ii faceti proba. Oricum la cum penetreaza cartonul va spun eu ca este o arma interzisa. Dar dupa sunetul scos nu este din hartie. Cele cu airsoft nu sunt asa periculoase. Din apropiere toate sunt periculoase si alea. Suflul gazelor il poate lasa orb pe oponent sau sa-i faca gauri in piele. Oricum si cele de airsoft trebuie inregistrate la politie si daca nu are 18 ani e cam grav.
Uitati aici legislatia in vigoare: http://sm.politiaromana.ro/....../index.php

| HelloMinecraft explică (pentru Salontanul):

Aveti dreptate.Fratele meu e la politie si in lege imi zicea el ca se pot lua de la 14 ani in sus replicile airsoft si ca nu trebuie inregistrate.L-am sunat dupa ce v-am intrebat despre replici.Totusi nu prea am avut incredere in el.El e si pasionat, dar merge si la actorie, si ii trebuie pentru un film cu razboi. zicea ca sa nu ii iau de jucarie, ca se strica repede si ca nu face fata.Asta ma intereseaza pe mine mai exact.Multumesc.

| Salontanul a răspuns (pentru HelloMinecraft):

Armele air-soft sunt in general replici fidele ale armelor de foc, care nu pot fi modificate pentru a capata caracteristicile unei arme de foc letale ori neletale.
Nu cunosc in detaliu, dar din cate stiu exista o limita privind viteza cu care este aruncat proiectilul, respectiv pana la 220m/sec. O viteza superioara claseaza arma intr-o alta categorie si implicit restrictiile legislative sunt diferite.
Replicile de air-soft sunt de trei tipuri, din punct de vedere al modului de propulsie a bilei:

pe baza de gaz - CO 2, "Green Gas" sau "Red Gas" (propan cu cantitati diferite de lubrifiant siliconic in compozitie);
pe baza de arc (aerul este comprimat, printr-o duza, cu ajutorul unui mecanism cu arc si piston actionat manual);
cu propulsie electrica (contin sisteme mecanice care folosesc motoare electrice pentru a actiona un piston cu arc - aceste replici sunt cunoscute si ca AEG-uri).

Din punct de vedere legal nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unei astfel de arme, insa conform Legii 61/1991 - Republicata trebuie sa fi implinit varsta de 18 ani si sa fie inregistrata.
Acelasi act normativ impune unele restrictii privind utilizarea, manipularea si transportul acestor tipuri de arme.

Aceste arme sunt destinate agrementului si nu autoapararii, iar orice expunere in zone publice atrage sanctiuni contraventionale, chiar si penale, cat si confiscarea acestora.
Totodata este absolut interzisa utilizarea acestora impotriva persoanelor sau animalelor. Armele de air-soft pot fi folosite doar in spatii special amenajate si in cadrul jocurilor organizate, iar pentru a evita eventualele accidentari se recomanda purtarea obligatorie a unor ochelarii de protectie.
Va recomand sa o transportati intotdeauna descarcata, in husa/geanta speciala sau in cutie de transport, in caz contrar riscurile sunt prea mari si inutile.

| HelloMinecraft explică (pentru Salontanul):

Fiul meu vrea o pusca cu luneta pe spring.M-am uitat pe internet la clubul de paintball de la noi si ne da voie si cu airsoft.Cica nu conteaza varsta.Va rog sa imi spuneti daca sa ii iau pe numele meu sau sa nu ii iau decat din acelea jucarii de la tarabe sau magazinul chinezesc.

| HelloMinecraft explică (pentru Salontanul):

Multumesc din suflet! O sa ii fac o mare surpriza!

| Salontanul a răspuns (pentru HelloMinecraft):

N-aveti pentru ce. Ma bucur ca v-am putut ajuta.

| Salontanul a răspuns (pentru HelloMinecraft):

Luati-o pe numele dumneavoastra si puneti-l sa o transporte in bagaj care sa nu atraga atentia si sa o foloseasca numai in poligon, sala sau undeva intr-o padure neumblata. Ati vazut ce scrie legea!