| LovKid a întrebat:

Buna!
Care este diferenta dintre Vampiri si Strigoi?

Răspuns Câştigător
| EviLdOll a răspuns:

Vampiriitongueersonaj din mitologia populară despre care se crede că suge sângele celor vii. iar strigoii: Sufletul unui om (mort sau viu) care s-ar transforma în timpul nopții într-un animal sau într-o apariție fantomatică, pricinuind neajunsuri celor pe care îi întâlnește

13 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Vampirii sunt vampiri ce teoretic se transforma din liliac sau doar daca sunt muscati de alti vampiri, iar strigoii se transforma din oamenii morti, un fel de zombie laughing

| zdrangoi a răspuns:

VAMPÍR, vampiri, s. m. 1. Specie de lilieci mari care trăiesc în America de Sud și în America Centrală și care se hrănesc cu sângele păsărilor și mamiferelor (surprinse în somn) (Phyllostoma spectrum). 2. Personaj din mitologia populară despre care se crede că suge sângele celor vii. ♦ Fig. Persoană care asuprește crunt pe cineva. 3. Criminal care ucide pentru plăcerea de a vedea curgând sânge.

STRIGÓI, -OÁIE, strigoi, -oaie, s. m. și f. (În superstiții) Sufletul unui om (mort sau viu) care s-ar transforma în timpul nopții într-un animal sau într-o apariție fantomatică, pricinuind neajunsuri celor pe care îi întâlnește; p. ext. om născut într-o zodie nefavorabilă, care s-ar afla în legătură cu diavolul și s-ar ocupa cu vrăji și cu farmece. ♦ Epitet dat unui om rău, ursuz sau unui bătrân cu apucături demodate. – Strigă + suf. -oi.

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Buna :*
Vampirii sunt umbrele noptii. Sunt spectrele intunecate care bantuie
in visele noastre si scanteiesc in imaginatia noastra. Sunt de o frumusete
nepamanteana, sunt romantici insa nu au emotii. Sunt puternici insa sunt
totusi vulnerabili. Pot fi ingrozitori de infricosatori sau pot fi blanzi si buni.
Sunt fara varsta, desi fiecare dintre ei are o varsta.
Mitul existentei vampirilor a luat nastere in Evul Mediu. Insa nu
multi stiu ca notiunea de vampirism exista de milenii; culturi ca cea a
Mesopotamilor, a Grecilor Antici si a Romanilor aveau povesti despre
demoni si spirite care sunt considerate povestile precursoare vampirilor
moderni.
Vampirul asa cum il stim noi astazi isi are originile la inceputul
secolului al-XVIII-lea in Sud-Estul Europei, cand traditiile verbale a
multor grupuri etnice din aceasta regiune au fost inregistrate si pubilicate.
Credinta in astfel de legende a devenit atat de raspandita, incat in unele
zone a determinat o isterie in masa si chiar executii publice a unor oameni
despre care s-a crezut ca ar fi fost vampiri.
Isteria vampirilor a aparut odata cu publicarea cartii Dracula de
Bram Stocker in 1897. De atunci si pana azi s-au scris multe carti despre
vampiri si s-au produs multe filme. Fiecare carte sau film avand propria
interpretare a vampirilor, desi s-a tinut cont de vampirul standard. In ziua
de azi nu exista persoana care sa nu stie mcacar lucruri esentiale despre
vampiri. Din toate informatiile pe care le avem stim ca vampirii sunt
bautori de sange. Ei se hranesc cu sange, de preferat cel uman. Stim ca
vampirii sunt puternici, foarte puternici. Sunt puternici intr-un mod
atenuat, fara muschii umflati ai unui super-erou sau ai unui wrestler. Ei se
pot vindeca foarte repede, au o putere fizica enorma, se misca mai repede
decat poate un ochi uman sa vada, au puteri telepatice si poseda niste
simturi foarte ascutite. Deasemenea stim ca vampirii au si niste slabiciuni.
Slabicinile vampirilor fiind cunoscute in mare parte de toata lumea.
Vampirii nu pot iesi in lumina soarelui, nu se pot reflecta in oglinda, nu
pot patrunde intr-o casa decat daca sunt invitati si nu pot suporta usturoiul.
Ei pot fi tinuti departe folosind simboluri sfinte si legaturi de usturoi. Vor
muri daca le infigi o tepusa de lemn drept in inima. Mai pot fi ucisi daca

sunt rupti in bucati si apoi arsi.
Pe langa vampirul standard, cel bautor de sange, mai exista un tip de
vampir si anume vampirul energetic. Se spune ca vampirii energetici sunt
oameni care prin prezenta lor pot stoarce energia oamenilor fara protectie
din jurul lor. Majoritatea vampirilor energetici sunt persoane normale.
Sunt persoane nefericite ce produc daune victimei lor printr-o stoarcere
telepatica a energiei.
Existand atat de multe tipuri de vampiri, unii oameni au inceput sa
confunde un vampir cu altul. Cea mai mare confuzie este aceea ca unii
cred ca ‘Strigoiul’ este acelasi cu ‘Vampirul’. Insa diferenta dintre strigoi
si vampir este una notabila. Vampirii au o infatisare la fel cu cea a
oamenilor, sunt inteligenti si atunci cand isi procura hrana o fac cu
rafinament si rar le poti detecta prezenta daca ei nu doresc acest lucru.
Strigoii, insa, sunt sufletele rele ale mortilor iesite din morminte in timpul
noptii, pe strigoi ii poti detecta foarte usor, ei facandu-si simtita prezenta
prin ravagiile facute. O alta diferenta este aceea ca pentru a deveni vampir
trebuie sa fi muscat de un alt vampir, iar strigoi pot deveni persoanele care
au facut multa rau in timpul vietii, copiii care mor nebotezati, cei care au
parte de o moarte fulgeratoare adica cei care au murit impuscati,
spanzurati etc. Strigoii ies numai atunci cand este luna noua si fac tot felul
de rautati oamenilor.
Cu toata mediatizarea aceasta a vampirilor oamenii nu mai stiu ce sa
creada. Exista sau nu exista vampirii? Vampirii asa cum ii stim noi din
legende, din carti, din filme, nu exista cu adevarat. Insa exista oameni ce
sufera de o boala genetica numita "Porfiria". Dr. David Dolphin,
biochimist la Universitatea British Columbia sustine ca "Porfiria" este un
dezechilibru in chimia corpului ce face ca pielea sa fie sensibila la lumina,
acesta fiind motivul pentru care cei bolnavi tind sa evite soarele. Aceasta
afectiune poate provoca si retragerea gingiilor atat de tare incat dintii, desi
au o marime obisnuita, ies puternic in evidenta, intr-un mod amenintator,
asemenea coltilor unui animal. Boala poate explica de ce vampirilor sau
victimelor porfiriei le este frica de usturoi, asa cum spun legendele.
Usturoiul, spune Dolphin, contine o substanta chimica care accentueaza
simptomele porfiriei. Dolphin noteaza si faptul ca singurul tratament
pentru aceasta boala este injectarea unui produs pe baza de sange, hemul (
pigmentul rosu). Dat fiind ca acest tratament nu exista in Evul Mediu,
perioada in care au aparut aceste mituri, Dolphin speculeaza ca persoanele

bolnave au cautat instinctiv hemul, hranindu-se cu sange.
Dintre toate legendele cu vampiri cea mai cunoscuta legenda din lume
este cea a lui Dracula. Romania este cunoscuta peste tot in lume datorita
lui Dracula. Toata lumea stie despre domnitorul Vlad Dracul, cel caruia ii
placea sangele si cel a carui metoda prefereta de tortura era aceea de a
trage oamenii in teapa. De aici si ideea ca Vlad Tepes ar fi fost vampir.
Insa pentru romani Vlad Tepes a fost, este si va ramane intodeauna
un erou. Respectat si temut de catre popor, Vlad Tepes s-a impus ca un
aprig luptator impotriva turcilor, salvand tara de multe ori de acestia. Intr-
o epoca in care violenta facea parte din cotidian, Tepes reuseste sa lupte
impotriva tuturor celor certati cu legea si cu normele crestine prin
aplicarea unor legi extrem de exigente si a unor pedepse exemplare dintre
care cea mai cunoscuta a ramas trasul in teapa. El devine astfel un
legiuitor ale carui fapte vor intra in legenda. Nu vom sti niciodata cate
dintre miturile tesute in jurul sau sunt adevarate si cate au fost rodul
nascocirii. Este cert faptul ca atragandu-si multi dusmani, Vlad Tepes a
devenit subiectul unor povestiri cu totul exagerate.
In ziua de azi cu atat de multe carti si filme despre vampiri ne
intrebam de ce iubim vampirii atat de mult? Ei bine, iubim vampirii
deoarece suntem atrasi de misterul care ii inconjoara. Suntem atrasi de
combinatia irezistibila dintre frumusete exceptionala, putere, inteliganta,
sensibilitate si senzualitate, pe care o reprezinta vampirii. Pana si faptul ca
vampirii au aceasta pofta lacoma de sange, ne alimenteaza fascinatia
pentru ei.
Vampirul este "monstrul" ideal al fiecaruia.

Sper ca te-am ajutat :*

| Cristianne a răspuns:

De strigoi ai auzit mai mult în Scooby-Doo, spre deosebire de vampiri.

| danyskete a răspuns:

Nu este absolut nici o diferenta, ambele "creaturi" fiind fictive.

| 0SomeOne0 a răspuns:

Buna! Pai."vampir" si "strigoi" sunt sinonime."Strigoi" este varianta romaneasca a cuvantului "vampir".
Sper ca ti-am fost de folos! happy

| Mamicaaa a răspuns:

Strigoiul este un spirit mai pe scurt o fantomalaughingvampiru e ala de suge sangelelaughing

| Mamicaaa a răspuns:

Sper ca te-am ajutat☻♥happy:*

| Mamicaaa a răspuns:

Sper ca te-am ajutat♥☺

| R3sPeCt a răspuns:

Nu este nici o diferenta, e unu si acelasi lcru, doar ca strigoi este un cuvant nascut din limba romana pura, si vampir este derivat din alta limba, germana sau engleza(cel putin din cate stiu eu)! sper ca ai inteles.numai bine

| anonimul9156 a răspuns:

Strigoii iau forma celui de la care a baut sangele ultima data dar vampirul isi pastreaza forma initiala! cred ca numai asta e diferenta!happy

| dulcica97 a răspuns:

Strgoii sunt niste oameni care se nasc cu ceva pe fata si acea piele trebuie sa fie pusa in gura cand moare daca nu te bantuie iar vampirii sunt cei care vor sa te muste si sa iti ia sangele. in concluzie strigoii st spirite rele

| dulcica97 a răspuns:

laughing) unii au luat de pe net