| Calli a întrebat:

cum pot sa nu mai fiu timida? am vazut multe fete tupeiste si chiar imi place genul asta dar nu pot fi pentru ca sunt timidasad scuze categoria, dau funda mare!

Răspuns Câştigător
| KInderel a răspuns:

Poy incearca si uh sa fii ca ele! Ca si eu eram la fel eram timida si se lua toata lumea de mine, si nu.mi covenaa si am inceput sa am anturaj cu unii care vorbeau urat si erau tupeistii si na daca erau ei eu stateam cu ei am inceput si eu sa fiu asa si cu timpul m-am schimbatwinking Incearca sa nu.ti fie frica de nimeni si nimic! Si sa ii faci pe cei din jurul tau sa le fie frica de tinewinking Sa se ia in gura cu tine! Sau sa comenteze la tinewinking; x! Sper ca ti.am fost de folos! Mult succes:*!

3 răspunsuri:
| Hikari a răspuns:

Gaseste-ti un hobby si afla tot ce e nou
Acest lucru te va ajuta sa intretii o conversatie si iti va inlesni relatiile cu cei din jur, mai ales cu persoanele care au aceleasi pasiuni ca si tine. Avand preocupari comune va fi foarte usor sa inchegi discutii si sa cunosti persoane noi. O alta modalitate este sa fii la curent cu tot ce este nou. Acest lucru il poti afla citind reviste, ziare sau urmarind emisiuni tv. Astfel eviti situatiile in care cei din jurul tau discuta si tu nu poti interveni, pentru ca nu stii despre ce este vorba.

Zambeste des
Zambetul denota bunavointa, intelegere si deschidere. Zambetul este cel care te scoate din situatii jenante. Atata vreme cat zambesti, nimeni nu va urmari sa-ti vaneze greselile, ci iti va zambi.

Intra in contact cu alte persoane
Poti incepe de la discutii banale in locuri banale fara sa te astepti ca aceste discutii sa conduca la prietenii adevarate. Dar vei observa la un moment dat ca vei intalni oameni care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine, cu aceleasi interese ca ale tale. Secretul consta in faptul ca nu trebuie sa te izolezi si sa stai retrasa intr-un colt.

Sustine-ti parerile proprii
Parerea ta este la fel de buna ca si a celorlalti asa ca nu te gandi de doua ori inainte de a o spune. Ca sa te aprecieze, oamenii trebuie sa te cunoasca si pentru asta trebuie sa-ti cunoasca parerile, sa afle ce fel de persoana esti. Daca iti vei argumenta pareile vei vedea ca au un efect magic. Si nu te gandi ca este posibil ca parerea ta sa nu fie inteleasca. Vei gasi oameni care sa gandeasca exact ca tine, iar daca iti vei argumenta parerile de fiecare data, drumul spre reusita va fi mult mai scurt.

Paraseste rolul de victima
Poate unii nu te ajuta sa te integrezi, dar o parte mare de vina o ai si tu pentru ca te complaci in aceasta stare. Este greu sa-ti infrangi timiditatea, dar nu imposibil. Este bine sa stii ca nimeni nu apreciaza persoanele care se autovictimizeaza asa ca cel mai indicat este sa-ti pui in valoare calitatile.

Gandeste pozitiv
Daca ai impresia ca ceilalti nu fac gafe sau nu se tem de nimic, te inseli. Este bine sa stii ca toti oameni au temeri si trec prin emotii intense in anumite momente ale vietii. Diferenta este ca unii oameni se lasa coplesiti de aceste temeri pe cand altii isi pastreaza increderea si optimismul. Nimic din ceea ce poti face sau spune nu poate fi catastrofal.
Ce sa faci pentru a scapa de timiditate
- incepe prin a nu-ti mai analiza fiecare gest sau cuvant si prin a nu mai considera ca ceilalti abia asteapta sa iti vaneze greselile;
- cand ai de indeplinit o sarcina care te solicita la maximum, incearca sa nu te mai gandesti la cat esti de nervos si repeta-ti in gand ca o sa faci fata situatiei;
- nu te gandi ca o sa esuezi;
- daca ai de tinut un discurs, nu uita sa vorbesti tare, clar, sa articulezi cuvintele si sub nici o forma sa nu te grabesti. Daca vorbesti in nume personal, pronunta cat mai des cuvantul "eu"ť, iar daca vorbesti in numele unui grup, "noi"ť.
- incearca sa intri in contact cu oameni necunoscuti, cu care sa porti discutii pe diverse teme.

1.Accepta ceea ce esti(timiditatea inclusa). Primul sfat pe care pot sa ti l dau eu, e sa faci pace cu tine insati.O sa fie dificil sa invingi timiditatea daca nu ''te placi'' nici macar un pic.
2.Incearca sa gasesti cauza timiditatii tale.Ce te blocheaza? De care situatii ti e frica cel mai mult? De fiecare data cand te vei simti intimidata, opreste te si concentreaza te un moment asupra interiorului tau.Cu cat te vei cunoaste mai bine cu atat iti va fi mai usor sa scapi de timiditate.
3.Traieste raportul tau cu timiditatea ca pe o sfida.Acesta este obiectivul tau pe care trebuie sa l atingi.
4.Nu esti chiar atat de important!
glumeam...ideea este că oamenii din jurul tău nu au intenţia de a observa defectele tale, să nu mai vorbim ca si amintesc de ele!
5.Razi de tine si de restul lumii!
6.Esti mai frumos daca esti imperfect! Nimeni nu si va aminti de o persoana fara defecte, de una care nu greseste niciodata, pestru ca si defectele coloreaza viata.

Succes!happy
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| DeutzZa96 a răspuns:

Pai incearca sa araty cealalta parte a ta chiar daca nu esti asa si fii cu tupeu nu-i lasa pe ceilalti sa-si spuna parerea spune-o tu prima.Scumpo incarca mai binee sa fii tu asa e cel mai bine altfel ceilalti o sa te creada ciudata sau fitoasa. Scuze parerea mea :d

Răspuns utilizator avertizat