| Cineva01 a întrebat:

De ce sunteti contra eutanasierii cainilor? Vreau cat mai multe argumente.Eu sunt PRO eutanasierii.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca eutanasierea ar fi o rezolvare pe termen scurt. Problema vine de la societate si nu de la caini.
In primul rand exista oameni care iau un caine spre adoptie iar apoi il lasa pe strada pentru ca au realizat ca nu au suficient timp, bani, energie sau rabdare pentru el.
Apoi exista tipurile de oameni care iau un caine in grija dar il lasa sa umble pe strada toata ziua.
Si mai sunt si stapanii care isi lasa cainii sa se imperecheze cu catele maidaneze ori invers stapanii care isi lasa catelele sa se imperecheze cu maidanezi si apoi arunca puii pe strada.
Ca sa nu mai zic de firmele care sunt platite sa castreze cainii si in loc sa faca lucrul asta pastreaza banii, le pun semne cainilor ca sunt sterilizati iar apoi ii vezi peste cateva luni ca fac pui.
Cum crezi ca au ajuns cainii pe strazi? Doar nu au picat din cer.
Problema nu este cauzata de caini aici, este cauzata de mentalitatea romanilor, iar atata timp cat noi suntem cei care fac greseala nu vad de ce am omori niste fiinte care la urma urmei sunt doar un rezultat al greselilor noastre. Pentru ca este mai usor sa spui "haide sa ii omoram pe toti!" in loc sa privim cu adevarat cauza problemei si sa gasim o solutie mai educata decat atat.

| DeathReaper a răspuns:

Nu pot sa zic ca sunt contra sau pro dar daca erau oameni pana acuma eram bogat laughing asa cainii fara aparare, omori tu unul aici si peste cativa metri doi caini vad balonase durex fiindca au fost alungati de de stapani.Solutia o amenda sau puscaria daca nu si mai bine ca ei sa ajunga la hingheri