| PussicatDolls a întrebat:

Deci am 13 ani si am peste 40 de kg.
As vrea sa mai slabesc pentru ca am facut si foarte multe vergeturi pe coapse, fund si genunchi si vreau sa slabesc.
Ce imi recomandati la micul dejun, pranz si cina?
Si cam ce >exercitii?:
Multumesc si cel mai convingator raspuns fundita:Xbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Nu asculta de sfaturi despre alimentatie de la altii de pe net. Esti in crestere si e foarte important sa ai o alimentatie corecta, din care sa nu lipseasca elementele nutritive importante (vitamine, enzime, proteine, etc.).
Vorbeste cu parintii si mergi la un nutritionist, care iti va face spune exact ce si cum sa mananci astfel incat sa cresti si sanatoasa si sa poti si slabi. Ah, si... ceva miscare nu strica niciodata, iar pentru slabit e foarte buna alergarea sau bicicleta, dar si aici as recomanda sa mergi la o sala si sa-i spui antrenorului ca vrei sa slabesti. Te va indruma el la o serie de exercitii care sa-ti faca doar bine. Important e sa vrei sa slabesti ca sa reusesti. Felicitari pentru primul pas. Succeswinking

4 răspunsuri:
| blackangel_7400 a răspuns:

Trebuie să manânci regulat, puţin. La micul dejun mănâcă n ou fiert lapte cu fulgi de porumb (simpli). La amiază orez cu peşte pe grătar (fără ulei, deloc), puţină ciorbă de legume iar deara poţi mănca lapte pus în blender cu banană şi amestecat bine merge şi cu măr. Iar ca sport arte marţiale eu practic acest sport şi mă ajută mult. Fundă happy

| BaLoNaSh12 a răspuns:

Eu una cred ca nu prea ar trebui sa slabesti, acum depide de inaltimea ta. De exemplu: eu am 12 ani, 46 de kg si 1 59 si cand am fost ultima ora la un doctot m`i-a spus ca nu ar trebui sa slabesc pentru ca sunt bine,dar ti-am spus depinde de inaltimea ta.
Si acum. daca esti mai scunda si chiar vrei sa slabesti primul sfat este: sa mananci regulat si sa nu stai niciodata nemancata pentru ca o sa iti faca mai rau. al doilea: la micul dejun sa mananci ceva mai mult,dar nu gras pentru ca e cea mai importanta masa din zi,la pranz sa mananci o supa sau ceva, dar la fel nu foarte gras, iar la cina sa mananci un fruct sau chiar deloc. si la toate astea sa incerci sa reduci painea. Acum cu exercitiile...incearca sa alergi,nu foarte mult, cat poti tu. si la orele de la sport sa fii imbracata mai gros si sa muncesti. Cam atat, sper ca te-am ajutat. :*

| DeDe_9864 a răspuns:

1.Trebuie ca seara să nu mai mananci mult şi poate mai puţină pâine...
2. Dimineaţa sa mănânci roşii cu brânză şi castravete...
3.La prânz o salată de fructe(toate fructele pe care le ai la îndemână).A stai cş mi-am adus aminte sa nu mananci multa paine seara...
Sper ca te-am ajutat eu am slabit 10 kg intr-o luna
...Şi daca tu consideri astept fundita...

| DeNyX a răspuns:

Pooi in primul rand trebuie sa manaci regulat.happy.

Nu Continuu.happy.dar cate putin din fiecare.happy

Ca sa slabesti nu trebuie sa nu manaci sau sa ti cura de slabire pentru ca asta te mai ingrasa.big grin

Eu iti recomand sa fugi zilnic. kate 1 ora poate chiar 2.

asta iti arde toate caloriile.happy.

Si la varsta asta nu cred ca ar trebui sa slabesti//tongue.

Daca incerci sa slabesti acum pe viitor ai sa vez ca o sa te ingrasihappy:*.

Sper ca te-am ajutathappy:*tongue