| RoxanaCher a întrebat:

Buna fetelor!

M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa scriem fiecare cam ce contine bagajul pentru concediu. Ne-ar fi mai usor asa sa facem o listutza cu cele necesare.
De ex. eu plec in concediu in Bulgaria, fiind intr-o tara straina ar trebui sa pun mai multe lucruri care acolo costa mai scump, cum ar fi de ex. medicamente.

Sau poate v-ati batut voi de ceva care v-a lipsit si ne puteti sugera si chiar sfatui in legatura cu anumite lucruri.

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

Iti pot da "Lista de bagaje " :
Toaleta
Deodorant
Sapun
Parfum
Periuta si pasta de dinti
Pieptan, perie de par, placa de par
Gel de par, spuma de par, fixativ
Sampon, balsam de par, masca de par
Trusa de machiaj
Demachiant
Lotiune pentru protectie solara
Lotiune dupa plaja
Crema de corp
Crema de fata
Oglinda
Trusa de unghii
Prosoape
Foarfece
Hartie igienica
Servetele

Medicale
Ochelari de vedere (daca e cazul)
Lentile de contact (daca e cazul)
Plasturi
Medicamente pentru raceala
Medicamente pentru migrene
Spray / crema anti-insecte
Crema antibiotica
Gel anti-reumatic
Medicamente prescrise

Bani / Documente
Fotocopii ale tuturor medicamentelor
Copie a listei de bagaje
Lista numerelor de urgenta
Adresa si nr. de telefon al ambasadei
Bani lichizi
Carduri de credit / debit
Carte de identitate
Pasaport, vize
Permis de conducere
Carti de vizita
Bilete de calatorie
Vouchere, rezervari hotel
Itinerariul

Media
Telefon mobil
Incarcator telefon mobil
Aparat foto
Card de memorie
MP3 Player, casti
Baterii, acumulatori, incarcator
Dictionar
Jurnal, hartie, pix
Harti si instructiuni de drum
Material de citit
Aparat GPS

Diverse
Briceag multifunctional
Bricheta
Lanterna
Binoclu
Ochelari de soare
Ochlari de inot
Superglue
Lacat pentru bagaj
Carti de joc
Ceas desteptator
Umbrela
Trusa de cusut
Guma de mestecat
Pahare de unica folosinta

Nu uita!
Sapca, bandana
Palarie de soare
Costum de baie
Pareo
Pijamale
Lenjerie intima
Manusi

De verificat!
Lista de bagaje
Plantele
Mancare pentru animalele de casa
Gazele
Robinetele de apa
Frigiderul
Ferestrele, usile
Luminile

Pe langa [ multa pot fi inutile ], este bine sa ai la tine un cutit si un ac cu ata. :)
sursa : http://amelie.ro/socialista/lista-de-bagaje

Distractie placuta!

3 răspunsuri:
| mary_4765 a răspuns:

Limiteaza fiecare membru al familiei la un singur bagaj pe persoana, deoarece restrictiile de marime pe avion sunt mai limitate decat cele pe tren, cand calatoresti la vagon de dormit.

Chiar daca esti tentata sa duci multe jucarii pentru copilul tau, limiteaza-te doar la cateva care sa il tina ocupat pe drum.

Cand calatoresti cu avionul, asigura-te ca bagajul tau este, intr-adevar, un bagaj de mana. Companiile aeriene devin extrem de atente cu privire la marimile permise ale bagajelor de mana.

- Ia cu tine mereu cateva gustari, jucarii si activitati pentru copii ca sa ii tii ocupati.

Unele rute feroviare au vagon cu activitati care ofera jocuri de societate, activitati planificate si chiar jocuri video si filme.

- Du pantofi confortabili si haine de schimb pentru fiecare membru al familiei si mai ales pentru fiecare copil.

- Ia cu tine medicamentele necesare.

- Impacheteaza o periuta de dinti pentru fiecare membru in bagajul de mana.

- Pot interveni intarzieri, prin urmare fii pregatita, mai ales daca gasesti un alt zbor de legatura, autobuz sau tren spre destinatie.

- Du toate ustensilele necesare pentru ingrijirea bebelusului daca pleci in calatorie cu un sugar, inclusiv mancare, scutece si bauturi.

Tine minte ca atunci cand zburati, sa nu tii obiecte inofensive dar nepotrivite in bagajele de mana, acest lucru te va ajuta sa maresti siguranta si sa grabesti fluxul de pasageri la punctele de verificare in aeroport.

Consulta compania aeriana pentru a obtine o lista mai amanuntita a obiectelor interzise.

Obiectele interzise includ:

- Cleste pentru unghii, pile, penseta;

- Lame de ras, simple sau cu taisuri drepte;

- Briceaguri, cutite;

- Tirbuson;

- Foarfece;

- Orice tip de cutter cu lama retractabila sau simpla.

Speram ca lista de mai sus contine ceea ce ai nevoie in orice calatorie cu familia si ca sfaturile de mai sus vor reduce din timpul dedicat impachetarii bagajelor.

| rosto a răspuns:

laughing hai ca scriu lista mealaughing
pasta de dinti si periuta
foarfecuta
machiaje
gel de dus, sampon, sapun
mp3 player
telefon si incarcator
chiloti, sutiene laughing
haine groase si subtiri
pijamale
dressuri
chestii de epilat
incaltaminte
oglinda
prosoape
servetele umede si uscate
algocalmin
clame de par
bijuterii
aparat foto si inarcator pentru el
umbrela
acte si portofel si asigurarea medicala
demachiant
guma de mestecat
penseta.
cam atat pana acum, poate ma mai inspir de la voi

| roberta_3262 a răspuns:

Buna! Uite ce am uitat eu sa-mi iaubig grin ( si imi cam trebuia):
-Sa nu uiti sa iti iei cu tine feonul cu tine.(Eu am facut aceasta greseala.)
-Sa iti iei si ceva haine un pic mai groase pentru ca niciodata nu se stie (daca ma intelegi).

-Aparat cu pastile pentru tantari.

-Un caiet gol ( in caz ca te plictisesti, mai scrii ceva etc.tongue )

-Crema de soare.

Sper ca te-am ajutat cumvabig grinTe pup