| alina22alina a întrebat:

Cat costa roamingul la Digi? Vreau sa-l activez ca plec in Bulgaria

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cezarcomorasu a răspuns:

Dragă Alina, din câte am înțeles Digi Mobil nu are cea mai bună ofertă de roaming, spre deosebire de alți furnizori de servicii de telefonie. Ăștia de la Digi îți taxează toate apelurile, SMS-urile și traficul de internet, indiferent în ce stat pleci. Mulți abonați le laudă ofertele la nivel național, chiar dacă serviciile, să fiu sincer nu sunt de cea mai bună calitate, zic toți criticii. Ăștia de la Digi sunt singurii care nu s-a raliat legii europene de încetare a taxării suplimentare a apelurilor, SMS-urilor și datelor mobile în țările membre ale Uniunii Europene și au motivat asta prin faptul că au oricum tarife prea mici, iar eliminarea taxării nu le-ar acoperi costurile. În consecință, Digi te taxează chiar și atunci pleci într-un stat membru UE. Cum ai spus tu că pleci in Bulgaria, acolo roaming la Digi Mobil, aplică tarifele pentru țările Uniunii Europene, deh, sunt țări membre ale Spațiului Economic European (SEE). Taxarea apelurilor se face la secundă, după primele 30 de secunde de convorbire, pentru efectuarea apelurilor, iar când primești apeluri, ești taxat la o secundă.
Datele mobile în roaming sunt și ele taxate, dar pentru întreaga regiune SEE, Digi a stabilit un tarif standard de 0, 0040 Euro/MB. Ca să dai telefoane local acolo, către România și STATELE UE (SSE), vei fi taxată cu 0, 028 Euro. Suma de 1, 4875 Euro pe minut o vei avea de plătit pentru apelurile efectuate către destinații din afara Uniunii Europene. De asemenea suma de 0, 01011 Euro vei achita pentru fiecare minut atunci când vei primi apeluri și 0, 0035 Euro vei avea de suportat din buzunarul propriu pentru fiecare Mega de internet consumat pe perioada șederii tale în frumoasa Bulgarie. Sper că te voi motiva astfel să te asiguri că deții credit a beneficia de serviciile lor. O zi minunată să ai Alina.