| CezaraEM a întrebat:

Buna!
Am nevoie urgent de niste raspunsuri, cei care au calatorit cu avionul:
Ce pot sa iau in bagajul de cala si bagajul de mana?
Vreau sa iau si medicamente cu mine, daca ma apuca cine stie, ce fac? merg si intr-o tara straina si cand ai nevoie nu se stie....as putea sa iau medicamente cu mine, cateva?
Voi ce ziceti, care ati calatorit, ce reguli sunt?

Imi spuneti?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare firmă de transport aerian are regulile sale, vezi la îmbarcare.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

In ala de cala bagi orice in afara de cutite, arme precum pistol, etc. spray, parfum poti, o sticla de vin sau o slanina merge pe langa ce ai acolo iar in ala de mana poti sa ai medicamentele la tine si cosmeticele, portofelul si buletinul cu biletul de calatorie, mai multe informatii gasesti pe site-ul companiei cu care zbori zice greutatea si dimensiunile la bagaje. Cu blue air daca depaseste 2-3 cm nu are nimic si bagaju de mana a avut mai mult cu un kg jumate si l-au trecut baieti faini sant.

| CezaraEM explică (pentru mgtow):

Ok!
Doamne, de unde arme, pistoale? Jeez, mda...
O sa zbor cu Tarom!
Ms de raspuns

| mgtow a răspuns (pentru CezaraEM):

Am zis dupa regulamentul stabilit in vigoare...

| CezaraEM explică (pentru mgtow):

Ok, glumeam laughing mersi de raspuns :*

| HustlerM a răspuns:

Salut. Am fost de 6 ori cu avionul si cam asa stau lucrurile: in bagajul de mana nu ai voie mai mult de 10 kg. si nu ai voie cu : lichide, creme, unghiere, foarfece etc., acestea trebuie puse in cel de cala. Iar cu medicamentele nu ai voie, decat daca trebuie neaparat sa le iei in timpul zborului (probleme cu raul, tratament etc.) si atunci e bine sa ai o hartie de la medic care sa demonstreze acest lucru. Sper ca ti-am fost de folos.

| CezaraEM explică (pentru HustlerM):

Super, cu ce companie de avioane ai zburat tu?

| HustlerM a răspuns (pentru CezaraEM):

Cu Alitalia, dar e ok si Taromul nu-ti fa griji. Sa vezi ce fain este atunci cand decolezi sau cand aterizezi si sa nu te sperii daca intalnesti goluri de aer pe parcursul zborului, mie unul mi s-a parut distractiv si mai ales privelistea. Sa-mi spui cum o fost. Distractie faina!

| HustlerM a răspuns (pentru CezaraEM):

Si scuze ca ti-am raspuns de doua ori.

| CezaraEM explică (pentru HustlerM):

Nu o sa imi fie frica de "turbulente" cum le numesc unii, am auzit ca sunt chestii normale si nu imi este frica....la inceput mi-a fost, dar acum a trecut, brusc

Merci, si da iti voi spune cum a fost laughing)

| HustlerM a răspuns:

Salut. Am calatorit cu avionul de 6 ori si cam asa stau lucrurile: in bagajul de mana poti sa iei maxim 10 kg. si nu ai voie cu: lichide, foarfece, unghiere, creme etc. Acestea trebuie puse in bagajul de cala impreuna cu medicamentele. Medicamentele le poti lua cu tine in avion doar daca trebuie sa respecti un tratament sau iti este rau, dar si asta cu o hartie de la medic ( ca sa ai cu ce demonstra). Sper ac ti-am fost de folos.

| Vlad_Minca_1997 a răspuns:

Poti sa iei cu tine in avion bagajul de mana (nu mai stiu care era greutatea maxima). in acesta nu iti poti lua medicamente- le pui in bagajul mare. Sper ca te-a ajutat :*