| AnOnIm20202020 a întrebat:

Buna,fimo se pune neaparat in cuptor? Mie nu imi merge cuptorul

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Depinde ce fel de pasta ai. Ar merge si lasat sa se usuce afara pur si simplu, cam 24 de ore, ar merge si uscat cu feonul (uscatorul de par) dar dureaza mai mult decat la cuptor sau incearca mai intai cu o bucatica la cuptorul cu microunde daca ai, cam 10 min la 600W, te uiti din cand in cand la ce ai pus in cuptor, poate trebuie chiar mai putin de 10 min. Spun sa incerci mai intai ca depinde si de pasta, sa nu se strice/innegreasca. Daca nu ai cumparat pasta inca, vezi ca exista speciala pentru cuptorul cu microunde.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru ca ma ocup de bijuterile de fimo, poti cumpara fimo care se usuca la contact cu aerul si altul la cuptor (nu este indicat in cuptorul microunde). In cuptor se lasa 5-10 min depinde de arderea cuptorului pe care-l ai. Daca s-a ars fimo iti vei da seama dupa basicutele aparute si luciul excesiv pe care-l are. Verifica de fiecare data cand le pui la cuptor.

Gaura in fimo pentru bijuterii se face inainte, nu dupa!

| AnOnIm20202020 explică (pentru MihaelaDart):

Mie nu imi merge cuptorul deloc