| Dumitru_Oana_Catalina_1992 a întrebat:

Buna, imi doresc de mult o tableta grafica, insa este o investitie importanta pentru mine, cineva care nu a mai desenat digital pana acum. Deci intrebarile mele sunt:
1. Se poate incerca undeva (gen showroom) o tableta grafica?
2. Merita o investitie mai mare la inceput? O tableta grafica cu ecan, imbunatateste experienta?
3. Un ipad in loc de tableta grafica + un stilou pentru desenat? Daca imi iau asa ceva, pana invat sa desenez bine, incat sa scot bani din asta, va trebui sa le schimb ( precum la ipone) din cauza ca o sa mearga foarte incet?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ali19 a răspuns:

Bună, și eu sunt la început, și am luat o tableta grafica Huyon, nu ultimul model, nu este cu ecran. Dar investiția a meritat pe deplin, chiar dacă nu e cu ecran îmi fac treaba ca și cum desenez pe hârtie. Am vârfuri de schimb la creion, dar pana acum nu a fost nevoie de nici un schimb. Eu zic ca investiția depinde de buzunarul fiecăruia și ca indiferent dacă de la început vrei sa îți iei ceva mai performant sau ceva cu buget redus, depinde de preferințele tale.
Nu aștepta să devi bună la ceva ca apoi sa îți cumperi ce ai nevoie pentru ca practica face diferența. Deși desenezi bine pe foaie, trebuie sa te familiarizeze cu programele în care desenezi pentru ca au multe ustensile și texturi.
Tableta doar vine ca ajutor la programele digitale grafice. Cel puțin asta simt de când o am. Și dacă as putea as recomanda oricărui desenator și nu numai. Eu sunt mulțumită de cum merge și cât de mult mi-a îmbunătățit stilul de lucru.
(PS. Dacă un desen îți lua 5 ore sau mai mult, digital îți va lua mult mai puțin timp.)

| Dumitru_Oana_Catalina_1992 explică (pentru Ali19):

Multumesc frumos pentru raspuns, cred ca am sa optez pentru o tableta grafica atunci

| Ali19 a răspuns (pentru Dumitru_Oana_Catalina_1992):

Cu drag. Dacă vrei mai multe sfaturi în domeniu, îmi poti scrie? Baftă.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Am văzut tablete grafice mai ieftine decât un iPad, dar dacă îți permiți din start unul, go on.

| Dumitru_Oana_Catalina_1992 explică (pentru Catrice):

Multumesc pentru raspuns, as face un efort pentru a cumpara un ipd doar daca nu ma multumeste o tableta grafica.