| Mada356 a întrebat:

Imi puteti spune ce carti bune sa citesc? Prefer cartile cu chesti fantastice, captivante si interesante, si apropo care sa fie si online.Ms anticipat.

P. S nu vreau Twilight, jurnalele vampirilor sau Harry Potter!

5 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti sf - fantasy gasesti aici :
http://www.cartidecitit.ro/Carti-SF-Fantasy
Pentru... "chestii captivante si interesante" iti recomand cartile cu mistere : http://www.cartidecitit.ro/Carti-Mistere sau cartile thriller : http://www.cartidecitit.ro/Carti-Thriller.
Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| ColorBubbles a răspuns:

Pantalonii calatori de Ann Brashares. E foarte interesanta.Este vorba despre patru adolescente daca te intereseaza.Mai are inca trei volume.Ai mai putea citi Casa mea bantuita, Sabia din grota si Rapirea broastelor de ANGIE SAGE. Sau Familia Puhoi de Colin Thompson (o familie de vrajitori) Succes!

| ColorBubbles a răspuns:

Daca vrei carti mai infricosatoare ai putea citi carti din seria,, GOOSEBUMPS Cartile care iti dau fiori" eu am citit din cele 20 si ceva de carti doar sapte: Bun venit in casa mortilor, Nu coborati in pivnita!, Fantoma din vecini, Zambeste si mori, Blestemul mumiei, Bun venit in tabara de cosmar si Sange de monstru. Aceste carti sunt scrise de R.L. STINE. Succes!

| mariacris98 a răspuns:

Cercul Secret- L.J. Smith
Academia Vampirilor- Richelle Mead
Georgina Kincaid- Richelle Mead
Instrumente Mortale- Cassandra Clare
Vmpirii Din Morganville- Rachel Caine
Sange Albastru- Melissa de la Cruz
Micutele Mincinoase- Sara Shepard
Mai Las-o Mai Moale Cu Fantomele- Megan Crewe
Nu Plange Sub Clar De Luna- Heather Davis
Vampirii Sudului- Charlaine Harris
Cartile Sangelui- Tanya Huff
Cantecele Serafimului- Anne Rice
Gazda- Stephenie Meyer
Bestia- Alex Flinn
Fascinatie- Melissa Marr
Si la sfarsit a mai ramas cosmarul- Oliviu Craznic
Casa Noptii- PHillis Cast
Vampiratii- Justin Somper
Goosebumps- R.L. Stine
Vraja fatala-Cliff McNish
Chinuieste-i pe copii-John Saul
Vocile raiului-John Saul
Valea Bantuita -Ambrose Bierce
Cronicile din Narnia- C. S. Lewis
Ucenicul vampirului- Darren Shan

| améliee a răspuns:

Cronicile Wardstone
Septimus Heap
Si poate ti-ar placea si realismul magic. Printre reprezentanti se numara Gabriel Garcia Marquez (Un veac de singuratate, Toamna patriarhului, Dragostea in vremea holerei etc.), Mario Vargas Llosa (Orasul si cainii, Casa verde, Razboiul sfarsitului lumii etc), Isabel Allende (Casa spiritelor, Planul infinit, Eva Luna) s. a.
Mai mult, personal, ti-l recomand pe Paulo Coelho.