| Roxii33 a întrebat:

Imi recomandati si mie niste carti de citit in vacanta de vara?
Nu stiti vre-un site online de unde pot sa-mi cumpar si sa nu coste atat de mult? [ carti]

Funda. happy

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Depinde ce tipuri de carti iti place sa citesti.

Eu am citit acum ceva timp Procesul de Franz Kafka. Este un roman care prezinta intamlparile unu om care se trezeste acuzat fara sa stie de ce. Cartea prezinta aberatiile sistemului juridic german, si trairile personajului principal de-a lungul procesului.

| fuzzer a răspuns:

Eu zic sa incepi cu astea mai importante din literatura noastra.

Ion de Liviu Rebreanu
Rascoala, de acelasi autor
Padurea spanzuratilor -//-
Enigma Otiliei de G.Calinescu
Mara de Ioan Slavici
Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
Cartea Nuntii de G.Calinescu.
Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda
Morometii de acelasi autor.
Viata ca o prada da acelasi autor.
Baltagul, de M.Sadoveanu...

Si pe urma poti incepe din literatura universala.

-iti recomand Idiotul de Dostoievski.Mult succes! ..Site-uri poti gasi si singura, scriind "site-uri de cumparat carti online"si vezi acolo preturile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.cartidecitit.ro/
http://www.kerigma.ro/carti.php
Lectura placuta!
Te pup!

| ProcreatingObscurity a răspuns:

"Pentru cine bat clopotele" de Ernest Hemingway
"Stralucirea" de Stephen King
Trilogia "Stapanul Inelelor" de J.R.R. Tolkien.
Literatura romaneasca e plictisitoare, fara imaginatie, majoritatea cartilor sau operelor literare sunt cu tarani care se omoara pentru avere...o tampenie.

| ramy2000 a răspuns:

Eu am citit ``Casa de sticla`` de Rachel Caine si e o carte minunata. Sunt 2 parti. Si mai poti citi `insemnarile unei pustoaice`` [nu stiu de cine este scrisa]. Esto o carte divizata in mai multe volume si este potrivita pentru orice varsta. Povesteste despre viata unei pustoaice cu intamplari inspirate din realitate! Toate acestea le poti comanda de pe Emag.ro! Lectura placuta!