| MilkaGurlRo a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum scap de frica de pesti (Ihtiofobia)? Gen cand vad un peste incep sa plang si nu pot intra in acvarii (gen nu de ala cu apa, ci o expozitie de pesti) pentru ca fac crize de plans si da... De mancat nu pot manca peste si cand citesc despre ei incep sa devin paranoica si chem parintii sa stea cu mine pentru ca daca raman singura incep sa plang. De inotat nu inot nici in piscina si faza e ca nu imi e frica doar de rechini etc (desi sunt terorizata de ei) ci chiar si de pestisorii aurii, adica de toate speciile de pesti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine unu in mana asa vei scapa de aceasta fobie, nu o sa te manance promit, iti va lasa doar un miros neplacut si persistent.asa am avut eu de gandaci pana am tinut unu in mana am avut multi ani aceasta fobie. totusi nu iti recomand sa tii un peste piranha in mana in rest....sunt inofensivi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca orice altă fobie, cu tratament specific sub îndrumarea unui specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista in psihologie metode de a scapa de fobii, uite una,
mergi la psiholog specializat pe fobii si vei scapa de ea.

https://www.paginadepsihologie.ro/......specifica/