| cevazacelamineintorace a întrebat:

BUna! Scuze de intrebare dar imi puteti spune va rog care este personajul principal; personajele secundare si personajele episodice? Multumesc Anticipat! Dau Fundita

Răspuns Câştigător
| madia a răspuns:

Lefter Popescu - personaj principal
Doamna Popescu - personaj episodic
Comisarul Turtureanu - personaj episodic
Domnul Georgescu- personaj episodic
Chivutele - personaje secundare
PS : Sa citesti opera!

12 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Poti s-o citesti ca e o nuvela scurta la: http://ro.wikisource.org/wiki/Două_loturi

| mary_4765 a răspuns:

Personajul principal este tipic realist, exponenţial pentru o anumită categorie socială, iar structura sa psihologică este pusă sub semnul unor trăsături dominante
----
personaje secundare se refera personajelor nefiind marcata afectiv decat rareori
-----
persoonaje episodice reprezintă boierimea tânără. Sunt personaje cu rol justiţiar
succes draga happywinking

| madia a răspuns:

Din ce opera literara? straight face

| cevazacelamineintorace explică:

Doua Loturi de Ion Luca Caragiale ve rog sa-mi spuneti din asta

| Libelle a răspuns:

Personajul principal e cel in jurul caruia se petrece actiunea, de faptele si sentimentele caruia depind toate celelalte persoanaje, si modul in care se intelege el cu acestea.
persoanajele secundare sunt cele din jurul persoanjului principal, care nu contribuie chiar atat de mult la actiune, dar sunt prezente in fiecare episod, pe scurta durata.
persoanejele episodice mi se pare ca sunt cele care apar doar in anumite secvente ale filmului/operei, respectiv episoade.
estea se aplica nu neaparat la o opera(carte)ci si la un film sau serial, piesa de teatru, madia.

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Ca sa intelegi mai bine o sa iau exemplu povestea fata babei si fata mosneagului.personajele principale sunt cele 2 fete pentru ca ele sun cele mai importante in poveste, secundare sunt baba si mosneagul, adica nu sunt cele mai importante dau participa la actiune nu numai o data, si episodice sun cei care participa intr-un singur episod, adica un singur moment participa la actiune.
Sper ca ai inteles, in orice caz m-am straduit.Succese!

| Elial a răspuns:

Personajul principal este cel care se vorbeste foarte mult de x. Personajele secundare sunt cei care stau pe langa personajul principal si sunt scrise de mai multe ori in text, iar cele episodice sunt care apar de putine ori in text.

| Deutza97 a răspuns:

Personajele principale sau centrale sunt vitale pentru dezvoltarea si rezolvarea conflictului. Cu alte cuvinte, intriga si actiunea se invart in jurul acestora.
Personajele secundare ajuta la completarea personajele principale si ajuta la derularea evenimentelor.
personajele episodice sunt cele care apar doar intr-un scurt episod al intamplarii intr-un singur moment dupa care nu se mai spune nimic despre el dupa aceea.
SPER CA ITI SUNT DE FOLOS RASPUNSURILE MELE

| kiddutssa a răspuns:

Personajul principal este cel in jurul caruia se petrce actiunea. Cel secundar este cel care apare destul de des dar care nun este mereu in centru atentiei. Iar personajele episodice sunt cele care apar o data intr-o anumita parte a povestirii. De ex in praslea cel voinic: Praslea este principalul, zmeul e secundarul iar tac-su lui praslea cel episodichappy

| IceCream22 a răspuns:

Personajul principal este cel care se afla in centrul actiunii.
Personajul secundar este cel care ia parte la actiune, dar nu se afla in centrul acesteia.
Personajul episodic este cel care apare doar intr-un anumit episod, o anumita parte a operei.

Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personaje principale sunt toate care apar in toate fragmentele povesti personaje secundare sunt toate personajele care nu apar in toate fragmentele textului si epiotice sunt cele care apar doar intr-un fragment

| spago a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa iti ceri scuze, toti invatam la un moment dat. O sa incerc sa iti dau cat de cat niste definitii pe care sa le intelegi usor.
Asadar, personajul :
-Principal = personajul prezent in toate momentele actiunii, centrul de interes al cititorului, in jurul lui se invart toate intamplarile si evenimentele;
-Secundar = se defineşte prin relaţia sa cu personajul principal; are importanţă medie în derularea intrigii si nu apare asa de des in momentele actiunii ca personajul principal;
-Episodic = însufleţeşte unul din episoadele textului epic; dacă apare în mai multe episoade având acelaşi rol, devine personaj liant (cetăţeanul Turmentat,...);
-Figurant = simple elemente vii ale cadrului;
-Personaj absent = nu apare în discurs, dar e prezent în istoria evenimentelor; e adus în prezentul narativ prin rememorare, presupuneri.
Deasemenea, poti citi definitii foarte clare din culegerile de literatura ale fratilor Popa. Sunt foarte bine explicate si sunt sigura ca vei intelege si nu vei mai avea probleme in a face diferente.
Sper ca ti-am fost de folos!