| sergiu25bc a întrebat:

Buna seara.Astazi am fost la iarba verde cu 1 grup de amici eram vreo 10 persoane.Am mers la insula la Bacau, cei cares din Bacau stie unde vine asta.Am mers apoi la 1 magazin sa cumpar niste seminte si la magazin o fata a zis ce dragut sunt, ca ii sunt simpatic. M-a intrebat cum ma cheama am zis ca Sergiu, apoi eu am plecat dar acea fata nu a vrut sa imi spuna cum o cheama.Pe drum la 1 momendat nu am mai vazut nimica in fata ochilor desi aveam ochii deschisi.Precizez ca este prima data cand mi sde intampla acest lucru.Deci aveam ochii deschisi si nu vedeam nimic in fata ochilor.Am scapat joc acele pungi de seminte si, am pus mina pe celular si m-a sunat 1 amic care era cu grupul nostru, ca inainte sa plec la magazin ma sunase. L-am chemat si i-am zis Marius nu vad nimic in fata ochilor am orbit cumva. El la inceput a crezut ca il iau la misto, dar cand a vazut ca intr-adevar nu vad nici in ce parte era el aflat a inceput sa se panicheze.Eu ma inceput sa plang si am mers ghidat de el la grupul de amici.Acolo am stat jos pe o patutra, si m-a intrebau cum s-a intamplat.Am zis ca din senin in timp ce mergeam.1 din fete m-a intrebat ai vb cumva cu cineva strain, o persona noua, am zis ca da. Ea a zis insemna ca ai fost deocheat, am zis ce naiba cum sa fiu deocheat. Apoi a pus in 1 pahar de apa nista paie de chibrit arse. Voi stiti de aceasta chestie cu chibriturile arse stinse in apa.Ciudat este faptul ca toate paiele stinse s.au scufundat, si nu plutaeu deasupra. Apoi cu acea apa a zis sa beau 1 pic, si am baut. Apoi a zis de 3 ori tatal nostru, a 2 oara cam pe la final am inceput sa vafìd cu ocghiul sting, iar la finalul celui de al 3 tatal nostru am vazut cu amin2 ochi.As dori sa stiu daca a mai patit careva ca mine, Eu sincer m-am cam panicat ca din senin nu am putut vedea, desi aveam ochii deschisi.

Răspuns Câştigător
| GreenSky a răspuns:

Ai sh tu grija...nu mai spune numele oricarei necunoscute...
cu simpla initiala a numelui ti se poate face vraji de care greu mai scapi...sh asta numai prin rugaciune!
poate nu crezi dar puterea diavolului e mare!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O fi de la infarctul ala de miocard.

| psiholoaga a răspuns:

Probabil ai avut un atac de panica. Personal, nu cred in deochi. Iar faptul ca s-a rezolvat cu interventia amicei, autosugestia e cheia.

| elena a răspuns:

Cand ai avut tinp sa scrii asa un text de lung?
Ei, mare lucru, ai fost deocheat iar ceea ce ti-au facut prietenii a fost corect dpdv religios, dar a mers si la sigur, am patit-o pe pielea mea la un examen la faculate.
Este un descantec incantand "Tatal nostru" si merge...nu iti pot explica de ce?
Ba da, cel care descanta este mai credincios decat deochiatul...

eileen
| eileen a răspuns:

Eu stiam ca te doare capul daca esti deochiat dar de chestia cu orbitul nu stiam... bine ca esti in regula

| cotzobel a răspuns:

Eu nu am patit sa "orbesc" ca tine... dar in schimb de la deochi ma durea capul si am vomitat.la fel mi s. a facut de deochi cu chibrituri stinse in jum de pahar cu apa... dupa max 10 minute imi reveneam.eu cred in deochi si in persoane care pot deochia. eventual du. te pana la medicul oftalmolog.asa ca sa stai tu linistit

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Eu nu am auzit sa orbesti daca te deoache cineva
thinking

| gabrielutzu a răspuns:

Satana lucreaza prin oameni, ca daca nu ar avea slujitori printr- eoameni, atunci nu ar mai avea nici o putere...credinta in Dumnezeu este singura salvare.

| anonim a răspuns:

Chipesule! toata lumea te deoache pe tine.rolling on the floor

| sergiu25bc explică:

Ce fata morgana, sincer am mai auzit a fi deocheat dar nu stiam exact ce inseamna.sadSi este prima data in viata cand mi se intampla astasad

| sergiu25bc explică:

Nop panica se instalase dupa ce am observat ca nu vedeam nimic desi aveam ochii deschisi, si ei au zis ca si betele de chibrit erau toate lasate la fundsadcare stie cum se face descantecul cu paiele de chibritesad

| sergiu25bc explică:

Pentru cateva minute am zis in gand doamne daca imi iei vederea nu vreau sa traiesc orb o viata intreagasadsi pentru cateva minute am zis in gand oare asa este sa fii orb, eu stiind ca acu cateva minute vedeam cu ochii, si la 1 momendat nu vedeam nimic desi aveam ochii deschisi

| sergiu25bc explică:

Poi cum naiba sa nu ma panichez daca era prima data cand mi se intampla asa cevasad

| sergiu25bc explică:

Eu nu am vazut cand au stins betele in acea apa, dar au zis ca betele cum au atins apa parca aveau plumb au ajuns la fund toate betelesad

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Deochiat sau ne, cu prima ocazie fa un drum la cabinetul de oftalmologie si fa-ti un control medical.

regis
| regis a răspuns:

Poate nu ar strica sa vorbesti cu un medic, eu as sugera un neurolog, pentru a te asigura ca nu e o problema medicala.

| claudya a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic, sa nu fie altceva...deochiul nu sa lasa cu "orbire"...

| moonY a răspuns:

Era fata morgana

| idanna a răspuns:

Da...am patit si eu... poarta ceva haina pe dos ...inseamna ca esti o "tinta usoara" si ai grija cand cineva se uita insistent la tine nu il privi direct in ochi...

| Zoombe3 a răspuns:

Mah, si eu fost intoarsa de la san, dar nu am deocheat nimic in viata mea, pentru ca nu cred in asa ceva, si nici nu am fost deocheata.
Cunosc metoda cu betele de chibrit si stiu sa o si fac, mi-o facea bunicamea cand eram mai mica, daca ma durea ceva zicea ca e deochi laughing orice durere aveam, la ea era deochi. In fine, daca vrei toata tactica iti trimit un mesaj, insa, repet : eu nu cred in asa ceva si nu cred ca da rezultate.
Faptul ca nu ai vazut un timp mai poate fi si o cadere de calciu sau o anemie severa, fa niste analize, nu mai crede in povesti de adormit copiii.

| bibitza a răspuns:

Doamne fereste! sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ar fi mai bine, inainte de a-ti pune asemenea intrebari, legate de deochi...sa descoperi fascinatia banalei gramatici? laughing