| anonim_4396 a întrebat:

Am fost destul de racit cateva zile si au inceput sa ma doara tare ochii atunci cand misc capul ( de exemplu cand vreau sa ma uit la un umar parca imi ies din orbite ). Eu mai am cateva dinainte de raceala. ( de acum cateva luni) nu prea vad bine, cel mai mult ma deranjeaza ca incurc randurile cand citesc, sau cand vreau sa copiez ceva de pe telefon pe caiet, uit la ce rand am ajuns (ma uit total in alta parte )si imi ia un minut si ceva ca sa vad unde am ramas. in plus, uneori cu ochiul stang vad incetosat din senin, si trebuie sa clipesc ( mi se intampla si cu amandoi deodata)acum cateva luni m-am lovit foarte tare la ochiul drept si am vazut o lumina alba. Acum vad uneori niste puncte albe ( mai ales noaptea cand e intuneric )si tot noaptea cand stau cu ochii deschisi imi vine o dunga neagra la ambii ochi ( la dreptul imi vine din partea dreapta si la stangul invers ) dar faza cu dunga deja cred ca mi o induc singur ( sunt ipohondru, si am citit despre dezlipirea de retina ) si in prezent, daca ma uit 5 minute pe laptop, telefon sau tv, ma dor ochii si mi se umfla. Ajutoorr? Am mai fost o data la oftamolog pe motiv ca nu vad bine si mi au zis ca nu am miopie. dar mi se pare ca atunci aveam alte simptome

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AkiseAru a răspuns:

Esti obosit. Incearca sa te odihnesti, si ia medicamente pentru raceala. Daca in maxim 5 zile nu iti trece, du-te la un doctor de familie! Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Edwards2017 a răspuns:

Este necesar să vizitezi o secție de Oftalmologie pentru un consul de specialitate. Eu nu cred că cele relatate de tine pot fi considerate drept rezultante din răceală... Părerea mea...

| anonim_4396 explică (pentru Edwards2017):

De la suflat nasul rolling on the floor incearca sa te tii de nasul si sa dai aerul afara cat poti de mult, o sa iti iasa pe langa un ochi putin de aer.