| gingergirl1 a întrebat:

MI-ar placea sa devin psiholog! Cred ca este o meserie foarte interesanta, adica imi place sa inteleg ce gandesc oamenii happy
Acum intrebarea mea este:cam cat este salariul la momentul acesta?
Sii...chiar se merita?happy

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

laughingdin proprie experienta iti spun: las-o balta!

Un simplu psiholog nu prea castiga(asta oricum daca isi gaseste servici!) pentru ca nu are prea multe optiuni. In spital are un salar mic, in domeniile de securitate nationale(penitenciare si alte cele) se ajunge foarte greu, in resurse umane castiga bine doar daca ajunge la o firma mare, in cercetare sunt salarii mici si locuri putine, iar in invatamant nici macar nu mai comentez.

Pentru a ajunge psihoterapeut trebuie sa faca (cel putin o) formare in psihoterapie(intre 2 si 4 ani, minim 3-4 000 de euro). Apoi poate sa isi deschida cabinet...si sa-l tina deschis pana isi va face clientela(lumea nu merge la psiholog, deci putini clienti) sau pana va da faliment. Daca reuseste sa isi faca un nume bun ii va merge foarte bine(Dar sunt psihologi multi si clienti putini!)

Din punctul meu de vedere cel mai bine castiga cei care fac formari, workshop-uri si training-uri, dar si ei trebuie sa faca o gramada de cursuri si formari( deci sa investeasca o gramada de bani ).

Daca vrei mai multe detalii si ``incurajari`` poti sa-mi scrii mesaj privat, sunt studenta la psihologie si stiu cum merge(sau cum nu mergebig grin) treaba!happy

3 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Pai psiholog e o meserie buna.salariul e cam 20 mil. Daca tie iti place poti sa te faci.

Răspuns utilizator avertizat
| StefanGeorge2002 a răspuns:

Un psiholog castiga la inceput (de la stat)700 de lei, dar poate urca in functie de cat de bine te pricepi, te comporti si in ce stare sunt clientii. Dupa mine nu ar merita sa ma confrunt cu tot felul de oameni, dar asta este parerea mea personala si fiecare are cate una.