| dyenutza13 a întrebat:

Credeti ca ar merita sa devin psiholog...multi miau zis ca ma pricep in ai asculta pe oamenidar eu ma gandesc sa fiu si bine platita...cat este salariul unui spiholog?

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Ai scris spiholog laughing
Este un salariu mic la inceput ca la orice alta meserie de altfel, dar iti va creste pe parcurs-asta daca esti psiholog scolar sau la vreun spital sau oriunde altundeva. Daca iti faci cabinet particular castigi dupa numarul de clienti si dupa suma pe care le-o ceri.Sa stii ca si eu m-as face si chiar nu imi pasa ca toti imi zic ca nu o sa imi pot face cabinet ca nu o sa am clienti etc.Bafta si ai incredere in tien! :* >D:

| biBii07 a răspuns:

Si eu am avut intentia asta, insa a fi psiholog nu inseamna doar a asculta. Trebuie sa te gandesti mai bine inainte sa iei hotararea asta. Problemele pacientului devin automat problemele psihologului si are destui clineti, majoritatea psihologilor iau pastile de cap laughing, ma rog daca chiar asta vrei nu ar trebui sa te impiedice nimic.
Acum mai depinde si pe unde ajungi dupa ce iti termini studiile in psihologie, daca iti deschizi cabinet privat sa primesti cam 50 de ron pe sedinta, sau sa lucrezi la stat unde primestii cam 700 de ron lunar, sau nah posturi mai inalte, gen televiziune si asa mai departe intre 5-700 de euro.

| VeVeriţaa a răspuns:

Diana, eşti mică, mai ai timp să te gândeşti la asta, mai ai de învăţat, însă este o meserie de viitor, cum se spune. Acum e bine să îţi fixezi bazele, româna, matematica. Nu e rău că te preocupă.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa devii psiholog e ok. ajuti oameni si te ajuti si pe tine... dar faza cu salariul. o sa ramai dezamagita. doar sa ai bani sa-ti deschizi cabinet dar si clienti... foarte greu te afirmi ca psiholog ca sa-ti faci clientela ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti cumva la scoala ion creanga din bacau in clasa a 6a B? EU sunt tania laughing