| Pinguu2 a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog niste jocuri gen flori fete sau baieti, ce-ai mancat aseara, fantanica. Va rog sa-mi explicati si cum se joaca :d Fundita love struck :d

Răspuns Câştigător
| rallu_5150 a răspuns:

Sticluta cu otrava-joc de atentie

Se strang mai multi copii. Unul este ales sa fie 'sef', acela spune "sticuta, sticluta cu..." (de exemplu: cu apa). Daca zice "sticluta, sticluta cu otrava", atunci toti copii trebuie sa fuga, iar cel care este prins este ales "sef".

"Omul Negru"

Dintr-un grup se alege "Omul Negru".
El va sta la distanta de grup si va avea un sfetnic cu care va stabili o ora de ex ora 3. Sfetnicul face parte din grup si canta impreuna cu ceilalti copii cu care se tine de mana si se roteste incet in cerc: "Bate ceasul ora 1/Omul Negru n-a venit; Bate ceasul ora 2/Omul Negru n-a venit; Bate ceasul ora 3...Omul negri a venit". Cand sfetnicul striga "Omul negru a venit" trebuie ca toti copiii sa-si de drumul de maini si sa fuga sa nu fie prinsi de Omul negru. Cine este prins ii i-a locul.

Closca pe oua

Un jucător legat la ochi se află in mijlocul celorlalţi, jucand rolul unei gaini clocind pe oua. Pe rind cate un jucător incearcă să se apropie pentru a fura un ou de la cloşcă. Cel care se află in mijloc trebuie să identifice direcţia din care vine hoţul, in cazul in care il aude. Jucătorul care reuşeşte să se apropie de cloşcă, fără să fie auzit, devine cloşcă.

"Randunica muta-ti cuibul!"

exercitiu pentru grupuri, de ex elevii unei clase

Copiii se grupeaza cate doi, fata in fata, tinandu-se de maini. Se formeaza mai multe astfel de grupuri. In mijloc se afla un al-III-lea copil pe post de "randunica" (cei 3 formeaza cuibul cu randunica in el). Un copil desemnat ramane in afara acestor "cuiburi cu randunele". Cand conducatorul jocului (educatorul, invatatorul) striga:"randunica muta-ti cuibul" toate randunelele isi schimba cuibul astfel copilul ramas afara isi va gasi un cuib si un altul va ramane fara, astfel incat va trebui sa-si gaseasca un altul la urmatoarea strigare.

Am pierdut o batistuta

Se joaca in cel putin patru copii. Ai nevoie de o batistuta. Copiii stau in cerc, iar unul in afara cercului cu batista sau un servetel se duce roata si canta:

Am pierdut o batistuta
Ma bate mamica
Cine-o are sa mi-o deie
Ca-i sarut gurita.

Batista-i parfumata
Se afla la o fata
La o fata frumoasa
Pe care o iubesc.

Dupa ce a fost cantat cantecelul copiii care se tineau de maini inchid ochii si cel care statea in afara cercului pune batistuta in spatele unui copil. Apoi ceilalti copii deschid ochii si fiecare se va uita in spate. Cel care are batistuta trebuie sa il sarute pe obraz pe cel din afara cercului. Cel care a primit batistuta va inlocui primul copil in afara cercului si tot asa pana la sfarsitul jocului.

Lupta cocosilor

joc pentru dezvoltarea deprinderii de a sari

Copiii sunt asezati pe doua linii, fata in fata, cu bratele indoite, mainile la piept si stau intr-un picior. Ei sunt "cocosii". Dupa comanda de incepere a jocului, prin sarituri pe un picior inainte si inapoi se izbesc scurt cu umarul, urmarind fiecare dezechilibrarea partenerului. Invingatori sunt declarati acei "cocosi" care in tot timpul luptei reusesc sa nu atinga solul si cu celalalt picior.
Jocul se poate desfasura cu copii intre 5 - 6 / 7 ani supravegheati de adulti.

Cursa Cangurilor

joc cu caracter sportiv

Copii vor fi impartiti pe doua echipe. Fiecare echipa va avea cate o minge, care va fi tinuta intre genunchi. La semnalul conducatorului, primul copil din fiecare echipa va pleca, imitand saritura cangurului, pe un traseu stabilit in prealabil. Apoi se intoarce prin alergare usoara si preda mingea urmatorului coechipier. Jocul va fi executat de fiecare copil din echipa, castigand echipa care termina prima jocul.

MULTE CARE LE JUCAM SI EU CAND ERAM MICUTA love struck LA GRADINITA, SCOALA, ACASA :p SPER SI TIE SA-TI PLACA love struck ce primesc?batting eyelashes pup :*