| TheDarkDragon a întrebat:

Spuneti-mi va rog absolut tot ce stiti despre hibernarea broastelor testoase de florida.ex.(varsta la care trebuie pregatite de hibernare, cum trebuie etc.)DAU FUNDA.

1 răspuns:
| AlinaTha112 a răspuns:

Hibernarea
In libertate, broasca testoasa cu tample rosii intra in hibernare in jurului lunii octombrie, cand temperaturile scad sub 100C. Cand temperaturile cresc, testoasa de Florida isi intrerupe hibernarea si isi reia activitatea.
Uniunea Europeana, prin legea 338/97, interzice importul broastelor testoase de Florida, datorita impactului lor asupra speciilor locale.
Speranta de viata a broastei testoase de Florida, in libertate, este de pana la 20-22 ani, iar in captivitate, in conditii bune de viata, si pana la 35-40 ani.