| fabulousgirl a întrebat:

Buna!:*:*Stie cineva cateva curiozitati despre oxigen, gen "stiati ca..."... unele interesante? Please help!happy

9 răspunsuri:
| flo97 a răspuns:

-este elementul cel mai intalnit pe pamant.este intalnit in propertie de 49, 13%
-se gaseste liber in aer,dar si combinat in apa, oxizi, saruri oxigenate si compusi organici
-este incolor(nu are culoare)inodor(fara gust) si insipid (fara miros)
-este partial solubil in apa si de aceea exista viata subacvatica
-acesta intretine arderea dar NU arde

| perryornitorinca a răspuns:

Am cateva d la ora trecuta d chimie...
-este un gaz incolor, inodor, insipid
-putin solubil in apa dar suficient pentru a permite existenta vietuitoarelor subacvatice
-are densitate mai mare decat aierul
- are tem de lichefiere extrem de scazuta ( -183*C)
-este un element extrem de important deoarece poate reactiona practic cu toate celelalte elemente chimice
-reactiile cu oxigenul se numesc oxidari si se desfasoara in conditii diferite.
sper ca ti-am fost d ajutor.(funda?)

| DjCriss a răspuns:

Nevoie la scoala nu? pai eu nu stiu nici nr de tel si u ma pui sa ti zic de oxigen! nu stiu ma cauta si u pe gugal s poate gasesti ceva

| MaximAmSpusS a răspuns:

Oxigenul se lichefiaza la -183 grade, participa la oxidarea lenta a metalelor, se dizolva in apa facand viata acvatica posibila, are electovalenta -2, covalenta 2, este gsit pe pamand in jur de 49%, iar in atmosfera 21%, mmasa atomica este 16, utilizari : la aparate autonome ( pentru scafandri), motoare de racheta, medicina... da-mi funda please

| MaximAmSpusS a răspuns:

Oxigenul (O2) reprezintă 21% din aer și este un element esențial pentru supraviețuirea tuturor vietuițoarelor de pe Pământ. Există totuși bacterii care pot trăi fără prezența oxigenului
Oamenii de stiinta au reusit sa identifice compozitia oxigenului de la nasterea sitemului nostru solar, informeaza BBC. Descoperirea este foarte importanta in vederea reconstructiei evolutiei corpurilor ceresti din vecinatatea Pamantului. Naveta Genesis a petrecut doi ani, colectand probe de oxigen de la periferia sistemului nostru solar, format in urma cu 4.6 miliarde de ani.

Cercetatorii au reusit sa recupereze datele, crezute pierdute, dupa ce o capsula Genesis s-a prabusit in desertul Utah, in 2004. Se stie ca Terra, Luna si meteoritii au trei izotopi diferiti, Oxigen-16, Oxigen-17 si Oxigen-18, dar cauza variatiilor din diferitele parti ale sistemului solar nu sunt cunoscute.

Obtinerea unor probe ale oxigenului primordial poate ajuta cercetatorii sa stabileasca cum au evoluat diferit corpurile ceresti
Este de 1, 1 ori mai greu decat aerul. Acesta se lichefiaza foarte greu la o temperatura de -183 °C

| MaximAmSpusS a răspuns:

Masă atomică 15, 9994 u
Rază atomică 60 (48) pm
Rază de covalență 66 pm
Rază van der Waals 140 pm
Configurație electronică [He] 2s2 2p4
Electroni pe nivelul de energie 2, 6

inca un raspuns interesant

| painkilleeer a răspuns (pentru MaximAmSpusS):

Interesant,chiar am si eu nevoie de curiozitati, dar ce inseamna prescurtarile la fiecare?

| gedderth23 a răspuns:

Stiati ca:Oxigenul (O2) reprezintă 21% din aer și este un element esențial pentru supraviețuirea tuturor vietuițoarelor de pe Pământ?
Stiati ca:Oxigenul a fost descoperit de către Carl Wilhelm Scheele (1772) și Joseph Priestley (1774), independent unul de altul?
Stiati ca:exista bacterii care traiesc fara aer?
Funda?

| TaVy_Tavy_1985 a răspuns:

Uite un link unde gasest 20 de curiozitati despre oxigen
http://www.explic.eu/curiozitati/curiozitati-despre-oxigen/