| chervase a întrebat:

Buna sunt costy dau vot si funda daca imi spuneti ceva vreau sa instalez windows xp si am pe pc windows 7 ce fa fac ca cand dau la install winodws xp imi spune check for solutins ce sa fac?/ aa si windows e de pe net loat 32 bit

Răspuns Câştigător
| 0nlyMe a răspuns:

Pai in primul rand descarca un xp cu drivere sata (o sa ai nevoie daca ai hdd pe sata), dupa aceea faci cd (eu de obicei il fac cu nero 10 ca daca ai o versiune anterioara se poate sa nu-ti faca cd bootabil daca nu stii cum sa-l faci tu), intri in bios dai sa booteze de pe cd, dai restart la pc; si normal ar trebui sa mearga. Nu e prea mare diferenta intre 32 bit si 64.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cd bootabil se poate face si cu nero 6 garantat. Cauta o imagine de xp pe net (.iso sau.nrg) si fa un cd cu ea prin nero. Windows-ul trebuie instalat prin bootare, nu sa pui cd-ul cand esti deja in windows 7. Daca nu ai configurata prima bootare pe cd, va trebui sa intri in bios sa schimbi prioritatile la bootare. Pe urma va trebui sa urmezi pasii de instalare xp. Vei sti sigur daca bootarea e pe cd dupa ce bagi cd-ul si dai restart la calculator. Daca intra in windows 7 dupa restart, inseamna ca bootarea nu e pentru cd. Daca iti apare "Press any key to boot from cd", vei sti sigur ca poti instala xp.

| chervase explică (pentru dannyel86):

Bine danyel mersi merge am incercat acum am windows xp ti-as dat funda dar nu mai pot ca am dat deja

| dannyel86 a răspuns (pentru chervase):

Nu conteaza funda. Important e ca tu sa-ti rezolvi problema.

| chervase explică (pentru dannyel86):

Da bine