| YumiSukinanda a întrebat:

sunt noua in chestia cu machiajele sinu stiu la ce foloseste creionul de ochi si mai explicati-mi toate machiajele, unde se pune se aplica creionul de ochi?

3 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

¤"Creionul de ochi" se numeşte creion dermatograf; el vine într-o largă gamă de culori şi se aplică deasupra pleoapei pentru efectul estetic.
Aşa:
http://behance.vo.llnwd.net/......6e2b12.jpg
Pe lângă creionul dermatograf, mai există şi tuşul lichid, care există într-un recipient dotat cu o pensulă, şi tuşul cremă sau gel, care e într-un borcănel.
Tot creioane mai sunt şi cele pentru definirea sprâncenelor şi cele pentru conturarea buzelor.
¤ Fondul de ten se găseşte la fel într-o gamă de nuanţe ale pielii largă, numerotată; el poate fi cremă, lichid, tip spumă/mousse, baton şi pudră.
El se aplică ori cu degetele (cremă, spumă) ori cu un bureţel (lichid) ori cu pensula de machiaj (pudră sau restul, pe toate poţi să le aplici cu pensula).
¤ Rimelul există de asemenea într-o gamă largă de culori, însă cel mai folosit e cel negru. Este un produs cosmetic folosit pentru a defini, a colora, a alungi genele. Există şi sub formă rezistentă la apă.
¤ Rujul apare ori sub formă de baton, ori cu aplicator; el apare într-o gamă largă de culori şi nuanţe. Există gloss-uri incolore sau colore care dau luciu buzelor.
¤ Fardul de pleoape se aplică deasupra pleoapelor şi apare în multe culori şi nuanţe, este elementul esenţial unui machiaj de seară sau pentru o ocazie specială.
¤ Pudra se aplică după terminarea machiajului, există sub formă compactă sau pulbere în mai multe nuanţe. Derivat al ei ar fi blush-ul, care se aplică pe pomeţi pentru a căpăta o culoare în obraji şi highlighter-ul, care se aplică în zonele pe care le vrei mai luminoase (ex. pe arcadă, pe nas)
¤ Corectorul apare sub formă de baton, cremă sau lichid. Acesta se aplică pe faţa curată, înainte de a aplica fondul de ten sau orice alt tip de machiaj pe zonele "problemă". (Coşuri, cicatrici, roşeaţă, aluniţă) însă DOAR pe acestea.
Nu exagera cu el că după o să ai faţă de tort glazurat.
¤ Pensulele de machiaj sunt acestea:
http://static.saloane-bucuresti.ro/......achiaj.jpg
http://stil.acasa.ro/......-8964.html

| adycara a răspuns:

Buna! Exista mai multe posibilitati: pe pleopa in imediata apropiere a genelor, se poate alungi, creind in acelasi timp,, cat eyes''(ochi de pisica, se oate aplica deasemeni pe,, wather line'', sau,, lini apei:))''
Uite aici un link util:

http://www.youtube.com/watch?v=8_bJQdOd1hc -aici ai si mai multe tipuri

| adycara a răspuns (pentru adycara):

Iar ca machiaje sunt cu miile. Iti dau cateva exemple, dar si ordinea in care se aplica:

1.Baza de maciaj sau primer- acesta fixeaza machijul si il ajute sa dureze toata ziua( ti-l recomand pe cel de la smash box)
2. Fondul de ten- acopera, unifrmizeaza, protejeaza UV. Il poti inlocui, pentru ca este vara cu un BB Cream(bleamish base)care are o textura mai usoara, mai ales pentru un ten tanar
3.Corectorul- acopera cosurile, roseata, cicatricele, punctele negre(il recomand pe cel de la Borjois Healty Mix)
4.Anticearcanul-acopera cearcanele
5. Pudra: poate fi pudra pulbere sau pudra compacta(incearca una translucenta)
6.Blush, sau fard de obraz- te ibmbujoreaza si iti da un are mai fresh. Se aplica cu miscari circulare, pe pometi
7.Bronzer- Te face sa pari mai bronzata
8. Highlighter- Lumineaza fata
9. fard de pleoape- exista inca din antichitate si este cel mai vandut produs de make-p de pe planeta
10.creionul de ochi -idem
11. fard de spancene-le sace sa para mai plice
12.creion de buze-creaza o baza perfecta pentru ruj sau gloss
13.ruj-umle buzele si le coloreaza
14.gloss sau luciu de buze-da un farmec aparte si un luciu buzelor