| NecunoscutaPersoana a întrebat:

sunt trista crying
Ma cert foarte des cu mama mea si mereu sufera si i se intampla ceva cand se cearta cu mine. Certurile sunt pe motive ca :-Iau note mici
-Ies prea mult timp cu prietenii si pe ea nu o mai bag in seama
-Nu imi plac hainele mele desi in saptamana respectiva imi cumparasem altele noi
-Sunt foarte pretentioasa la mancare
-Calculatorul meu este deschis 24 din 24
Am ascultat acum cateva minute melodia:Blaxy Girls-Dear mama.

Si nu ma mai pot opri din plans.
Dar maine e Ajunul Craciunului si poimaine Craciunul si nu ma mai pot opri din planscrying

Eu cand incep sa plang sau sa fiu trista sunt cateva zile ba chair o saptamna in acea stare.

Si as vrea sa ma bucur de Craciun.

Ceva sfaturi in a ma inveseli.

Va rooog!

12 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Citeste niste glume bune. Poate te inveselesti. Si daca nu o superi nu o sa pateasca nimic. Daca o iubesti schimba-te, de dragul ei macar...

| mmary a răspuns:

COMUNICARE SI SCHIMBARE! cred ca este timpul sa aveti o discutie foarte foarte serioasastraight face fiecare va spune ceea ce are pe suflet si va va fi mai bine.cat despre tine.straight face SCHIMBA-TE! pana nu e prea tarziu.iti vei da seama ce ai avut lanaga tine abia dupa ce nu vei mai aveastraight face succes!:*

| Aishaa a răspuns:

Buna, si eu am fost cam deprimata de Craciun, pe motiv ca numai e la fel. Incearca sa gasesti pe cineva cu care sa vorbesti si sa te faca sa razi, sau gaseste ceva care te liniste. Orice te-ar face sa te simti mai bine, dar opreste-te din plans. Gandeste-te ca exista lucruri si mai rele, iar acum de Craciun trebuie sa ne bucuram si sa fim mai buni. Apropo, cati ani ai? Iar pentru relatia ta cu mama ta, nu stiu, incearca sa ii faci pe plac.Cateva rezolvari :maine, in Ajunul Craciunului, spune-i sa faceti ceva impreuna, sa decorati casa daca nu ati facut-o sau sa faceti o prajitura impreuna.Cu hainele.eh asa sunt toate mamele.Pretentioasa la mancare, hmm. Poate chiar daca vrei ceva mai special, incearca sa mananci putin, sau spune-i mamei tale sa te ajute sa faci tu, cu ajutorul dansei ceva mai gustos. Inchide putin calculator si trage un pui de somn.Numai asculta blaxy girl, pune pe youtube un Jingle Bells sau alte colinde happy. Mai spune-mi daca ai nevoie de ajutor.

Răspuns utilizator avertizat
| ᴥʙɛʙɛᴌᴜṣḁᴥ a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta... te va ajuta adic aincearca sa o inveselesti, fa-i un cadou ceva de craciun sau macar o felicitare pe care sa scrie " draga mama " sau " pentru mama " ceva si sa fie scris de mana ta faceti ceva impreuna, mergeti in parc, la un film macar maine inainte de craciun sa fii vesela, sau macar de craciun incercati sa mergeti undeva toti, toata familia... te-am pupat sper ca te-am ajutat

| Maria_5356 a răspuns:

Pai, ce sa te sfatuiesc sa faci. sa incerci sa te imprietenesti cu mama ta, sa fiti prietene ft bune happy sa povestesti cu ea.sa te aproprii de ea. ea trebuie sa iti fie cea mai buna prietena! in timp ce, cu scoala, te-as sfatui sa inveti, sa iei note mari. sa vada ca incerci.nu trebuie sa fii de 10 pe linie, dar sa incerci, pentru ca notele mai tarziu o sa iti fie foarte bune! si cu prieteni.laso mai moale, nimeni nu iti impune faptul sa iesi, si eu am prieteni, dar ma vad cu ei la sf de week.atunci sunt mai libera si pot sa stau mult cu ei. in timp ce in timpul saptamanii imi vad de ale mele.sau poti sa iesi dupa ce iti termini treburile. In schimb de Craciun toti trebuie sa iertam si sa ne simtim bine :* iti doresc sarbatori fericite, sa iti aduca moshul tot ce vrei :* si sanatate, numai fi suparata! lacrimile nu rezolva nimic >big grin

| katesmile a răspuns:

Vorbeste cu ea, cereti scuze, impacati-va si incearca sa mai cedezi din cand in cand. Te vei simti usurata, fericita.Este si mai bine daca faci niste fapte bune, te rogi, mergi la biserica(la slujba, spovada, impartasanie), mai ales ca vine Craciunul. Daca devenim mai buni, mai iertatori, intelegatori ne vom bucura mai mult de viata, chiar si cand ne ste greu, pentru ca Iisus este mereu cu noi.In plus, eu ma simt foarte bine cand ma plimb, stau cu prietenii sau in preajma unor persoane foarte bune care fac tot posibilul sa nu supere pe nimeni, sunt vesele, dar si serioase cand trebuie. Sper sa-mi urmezi sfaturile, desi la prima vedere par doar povesti si sa te convingi ca am dreptate.Bafta si Sarbatori fericite!

| katesmile a răspuns:

Cere-ti adica...big grin?(scuze eu acum)

| Blanketation a răspuns:

Sa stii ca asa sunt toate mamele. Si a mea ma sacaie tot timpul ca nu ii convin anumite chestii cam neansemnate. Incearca, in primul rand, sa vorbesti cu ea despre vreun lucru care stii ca o inveselesc sau ii fac placere sa vorbeasca despre ele. In al doilea rand fa-i un cadou frumos(daca tot e Cracuinul) si sa te gandesti la momente frumoase pe care le-ai petrecut alaturi de ea.
Poate ca sfatul meu e putin cam aiurit, dar toate mamele se pot descarca pe copii referitor la greselile lor(ale copiilor) dace ziua respectiva nu a fost prea frumoasa... Pa!

| florrymih a răspuns:

Poi cere-ti scuze de la mama ta si incearca sa ei note mai mari, mai petrece-ti timpul cu ea...Pana la urma e mama ta, trebuie sa o ierti si ea trebuie sa te ierte. Sper sa te impaci cu ea si sper sa nu se mai intample asa de desbig grin

| perceive a răspuns:

Pai:

1. Ca sa te inveselesti - gandeste-te ca o sa rezolvi situatia dupa sarbatori, asa ca acum trebuie sa te inveselesti si sa uiti - eventual poti citi niste glume, te poti uita la o comedie, sau un film interesant care sa te faca sa uiti chestiile astea! Poti si sa suni o prietena si sa vorbiti / barfiti... Eu asa fac si uit de tote.

2. Acum : pentru. problemele cu mama ta - sa stii ca si eu fac aceleasi greseli si ne certam foarte des doar ca ea nu este afectata ( nu ca eu as fi laughing)
- si eu sunt toata ziua cu prietenii, in fine - mama mea are chestii mai importante de facut decat sa stea cu mine... rolling on the floor
La chestia asta poti sa vi unpic mai repede acasa si sa mai vb cu ea. O poti pupa cand intri si sa o intrebi ce a mai facut azi, Ii povestesti ce ai facut pe la scoala, ce mai e nou, chestii

-si eu iau note mici, dar mama s-a obisnuit deja laughing Mai incerca si tu sa copiezi la teste, invata macar 2 prop. din lectie.

-In legatura cu hainele - nu te mai plange de fata cu ea. Incearca sa le infrumusetezi cu accesori : brose dragute, cercei, lanturi, bratari, inele, parul aranjat etc.

-Sie eu sunt fff pretentioasa la mancare, in fine, doar ca eu nu mananc niciodata acasa - daca iti permite bugetul fa si tu le fel - iesi cu prietenii in oras, mancati la restaurant, fast-fooduri etc.

-In leg. cu netu`l nu prea stiu ce sa iti zic... am aceeasi problema!

Sper ca te-am ajutat! Succes!
Funda?:-x

| maria_4684 a răspuns:

Incearca sa comunici cu mama ta si sa va ipacatihappykiss. Asa poate reusesti sa te impaci cu ea si sa te bucuri de zilele miunate de Craciun! Si mie mi se intampla de mai multe ori sa ma cert cu mama mea din cauza hainelor, calculatorului, iesirea cu prietenii prea mult etc. Daca vrei poti sa faci ce ti-am spus si daca comunici cu ea si poate ii iei ceva de Craciun, trebuie sa dea roade aceste sfauri! Iti garantez! Asa am facut si eu si acum ma inteleg foarte bine cu mama!happykissSper ca o sa te ajute sfaturile mele!