| Veex123 a întrebat:

Am nevoie de 10 picturi celebre la care sa stiu titlul, autorul, anul si compozitia ( adica statica inchisa sau deschisa, dinamica inchisa sau deschisa).

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Am incercat sa iau cele mai importante:
1. Robert Adamm -peisaj stancos cu castel (1728-1792) Compozitie statica, inchisa.

2. Pierre Auguste Renoir-Le moulin de la Galette(1876) Compozitie dinamica, deschisa.

3. Pierre Auguste Renoir- Torsul (1875-1876) Compozitie statica, inchisa.

4.Jean Baptiste Camille-Malul lacului dupa inundatie(1870) Compozitie statica, inchisa,

5.Max Agostini(1914-1997) cafenea in aer liber pe Bulevardul St. Germain in Franta. Compozitie dinamica inchisa.

Cam atatea stiu sad. Cauta si tu pe google ''picturi celebre'' sau ''operele maesrilor'' si iti dai seama daca e dinamica atunci cand vezi persoane sau obiecte care s-ar misca si statica atunci cand obiectele sau persoanele nu sunt in miscare. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Veex123 explică (pentru Konata):

Poti sa-mi trimiti si site-ul cu pozele?

| Konata a răspuns (pentru Veex123):

Nu le-am luat de pe un site anume. Astea le-am stiu eu sad. Dar poti cauta pe google images pictorul si opera sa si gasesti. Bafta!

4 răspunsuri:
| MissDi a răspuns:

Monalisa=davinci.