| Teo2061229 a întrebat:

Am o catelusa de 2 luni pe care deocamdata o tin in casa. Noaptea doarme se trezeste doarme se trezeste..si plange...Are jucarii de ros pentru joaca...Ce as putea sa fac sa nu mai planga? Nu ma deranjeaza, insa mi se face mila de ea auzind-o. Multumesc! Funda!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In perioada de dupa intarcare si luarea lui de la mama si fratii lui orice caine are acest comportament. La varsta asta dupa ce se trezesc cauta mancare, dupa mancare se joaca putin si adorm.Ai grija sa nu aiba viermi ca mai toti fac si trebuiesc deparazitati. Informeaza-te cum trebuie hranit etc, sune site-uri specializate.

12 răspunsuri:
| Stanciu_Victor_2000 a răspuns:

Buna, i-ai facut deparazitarea interna? Daca nu mergi la doctor sa iti dea o pastiluta. Sigur are viermi si din cauza asta plange

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna,eu am un bichon de 3 ani si acum imi aduc aminte cand am adus-o la 3 saptamani.Seara mama nu ne lasa sa o punem in pat, dar ea plangea mereu daca nu...asa ca o mai puneam ca mna...Si in timpul zilei mai plangea dar ma jucam cu ea si de astea sa ii distrag atentia, fiindca abia se despartise de familie.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Poti sa ii pui o sticla cu apa calduta langa ea ca sa simta caldura si sa creada ca este mama ei. De exemplu catelusa mea, pe care am luat-o de la o luna jumatate, cand o puneam noaptea in cutie ( dar deschizatura era spre tavan ca sa nu poata iesi) plangea si plangea, dar cand i-am rasturnat cutia, ca sa poata iesi cand vrea ea, nu a mai plans si a si dormit in cutiuta! Daca o tii inchisa in ceva pe timpul noptii, las-o libera, pune-i un patut sau ceva, si nu cred ca va mai plange!

| Teo2061229 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am reusit sa o scapam de purici. Viermisori nu are, i-am dat pastiluta si mai avem o jumatate pentru joi. In legatura cu hranitul..Mananca boabe Pedigree pentru juniori si mancare umeda de la conserva. Pe ce site as putea cauta mai multe informatii? Multumesc!

| Teo2061229 explică (pentru Stanciu_Victor_2000):

Da. Nu are viermisori. I-am dat saptamana trecuta jumatate de pastila si saptamana asta trebuie sa ii dam cealalta jumatate dar vad ca si-a facut deja efectul...

| Teo2061229 explică (pentru BeautifulSunflower):

Voi incerca, dar ea doarme si pe hol si in dormitoare...

| Teo2061229 explică (pentru Ra_Ki_1982):

Da, dorul de familie...Nu vrea mereu in pat..se plimba ca lasam usile deschise.dar plane noaptea..Cum am zis: nu ma deranjeaza dar mi se face mila de ea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Teo2061229):

O sa faca si viermi, trebuie sa fii atenta. Citeste mai multe situ-ri ca nu exista nimic perfect sau complet si te edifici. Alege mancare cat mai naturala facuta in casa, evita sfaturile care duc numai catre astea de magazin sau care fac reclame fatisa pentru mancarea procesata pentru animale. Evita sa-i dai numai mancare cumparata, sunt pline de chimicale. Pana la 2 ani nu se dau oase de nici un fel ca mai ales cele de pui ii sparg intestinul si poate muri, apoi doar oase mari care nu le poate inghiti. Nu spala cu sampoane parfumate si mai ales scumpe, poate face alergie si ii afecteaza grav mirosul. Mirosul e cel mai important simt al unui caine. Cauta sapun simplu, clasic -natural neparfumat. Vezi si in functie de rasa https://www.google.it/#q=hranirea+puilor+de+caine

| Ra_Ki_1982 a răspuns (pentru Teo2061229):

Nu cred ca ai ce sa-i faci, adica mna trebuie sa dormi si tu, si la mine facea fix la fel...

| Teo2061229 explică (pentru Teo2061229):

Plange*

| mihaela100000 a răspuns:

Daca e la tine de curand ii e dor de mama ei... are nevoie de multa afectiune. Daca ai o plapuma sau ceva dea mamei ei puneio in patut sau unde doarme. Asa ii va simti mirosul si se va linisti