| hellokityy a întrebat:

Hey! Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu catelusa mea de 1 luna si 4 zile, cum as putea sa o invat sa se duca singura la patutul ei sa se puna sa doarma, pentru ca daca nu o adorm eu in brate si apoi sa o pun in patut nu doarme acolo, iar noaptea se trezeste din ora in ora, plange si sare pe patul meu ca sa o iau in brate. Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Face asa din cauza ta,ca ai invatat-o prost. Inainte sa te culci o iei si o duci unde trebuie ea sa doarma,daca vine dupa tine si incepe sa planga ca vrea sa stea cu tine ceart-o pe un ton rastit,dar nu tipi la ea si o duci la locul ei si tot asa,iar cand sta acolo si nu mai vine ii spui bravo si o magai,ai putea chiar sa-i dai si o recompensa(piept de pui fiert,carne de vita fiarta, casacaval etc taiate bucatele mici. La un moment dat se va invata. Ar fi bine daca i-ai pune un urs sau ceva de plus in culcusul ei fiindca e foarte mica si ea vrea protectie, sa se simta in siguranta, iar de obicei lucrul asta i-l asigura mama, cum mama nu e tu esti mama pentru ea. Catelusa trebuia sa stea cel putin 6 saptamani langa mama iei, abia apoi sa fie despartita de mama. Cu cat isi petrece mai mult timp in cuib alaturi de mama e mai bine, timpul petrecut cu mama se numeste socializare, ea atunci invata cum trebuia sa faca unele lucruri si ea e mustrata de mama ei cand nu face ceva bine si tot asa. E o perioada foarte importanta asta. Eu am avut foarte multi pui si i-am donat la 2 luni.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi cred ca nu are atat.Nu este intarcata trebuia s-o lasi la mama ei pama la 6 saptamani cel putin, vei avea o cateluse mai tot timpul bolnava! Mare pacat!

| hellokityy explică (pentru onasis1961):

Mama ei nu ii mai dadea deloc sa pape si nu prea mai statea cu ea si pe deasupra nici nu o lasa sa manace bobite, i le manca ea straight face

| ShadowKayne a răspuns:

Pa aceasta varsta nu trebuie sa ai asteptari foarte mari de la aceasta catelusa. Ea probabil tanjeste dupa mama ei si dupa frati. Un caine se ia din cuib la intre 6 si 8 sapt., perioada pana la care se hraneste cu laptele mamei si a invatat de la aceasta primi pasi in viata. Dresajul de baza se incepe la circa 4 luni. funda?

| kytty12 a răspuns:

Pai ar trebui sa ii pui un ursuletz sau ceva acolo pentru a parea ca e cineva cu ea si chiar daca plinge laso acolo pentru ca altfel ea se va invata ca daca ea plinge tu o iei in brate.

| hellokityy explică (pentru kytty12):

I-am pus un ursulet acolo, dar tot nu sta, dar pana la urma trebuie sa se invete, oricum este foarte mica si are timp sa se invete, merci oricum :*