| anonim_4396 a întrebat:

CAT ARE VOIE SA PLANGA UN COPIL DE 10 LUNI? FETITA MEA SE TREZESTE F DES NOAPTEA SI PLANGE PANA O IEI IN BRATE SAU STAI CU EA SI AM INCEPUT SA CRED CA E DOAR ALINT. VREAU SA O LAS SA PLANGA CAT POATE DAR NU STIU CE SE POATE INTAMPLA?!

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Cat are voie?
Ce mama esti?
Cum sa o lasi sa planga cat poate?
Fetita, sarmana are ea motive pentru care plange..., nu e bine sa o lasi sa planga!
Suferinta o poate traumatiza, mai ales ca, nu plansul in sine o afecteaza, desi se poate sufoca plangand, cat mai ales cauzele care o fac sa planga!
Ma inspaimant cand vad asa ceva!
Cum sa iti lasi copilul sa sufere si sa planga?

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

In primul rand, nu o lasa sa planga pana ramane fara aer! Probabil se va opri la un moment dat, insa nu vrei sa ii transmiti mesajul ca nu esti langa ea cand are nevoie. Insaa... Nu e ok nici sa alergi la primul scancet si sa o iei in brate-astfel pui bazele unui adult dependent si care nu stie ce este frustrarea si cum sa ii faca fata. De cand o auzi plangand, las-o 1 min-2 sa planga, apoi vorbeste-i, apoi ia-o in brate si tine-o la piept, incat sa iti auda bataile inimii. E adevarat ca afectivitatea se dezvolta si hraneste mult in copilaria mica, dar ce e prea mult sau prea putin strica. Daca are astfel de crize de plans si ziua, poti sa o supraveghezi, sa ii vorbesti de la distanta in cele 2 min cat o lasi sa planga. Pentru ca nu au alt limbaj, folosesc plansul pentru a comunica nevoia de afectiune, de a fi alintat, dar si nevoi cum ar fi foamea sau o durere etc.

regis
| regis a răspuns:

Daca plansul inceteaza imediat dupa ce o iei in brate - e clar, asa ai invatat-o. Las-o sa planga cateva minute, daca nu inceteaza incearca sa ii vorbesti, apoi sa o mangai in patutul ei, numai in cazuri extreme sa o iei in brate.
Stai linistita, afectivitatea nu trebuie sa se manifeste noaptea in somn, ea si-a format doar un reflex: daca plang ma ia in brate, unde e mai bine decat in patutul meu.

| Ben. a răspuns:

Nu mi-am lasat baietii sa planga niciodata.dormeau pe pieptul meu.de multe ori bantuiam noaptea pe la 3 q carutsu pe strazi ca ii calma plimbarea. ii obosea f mult baita de seara si sedintele de masaj.au trecut multi ani de atunci si mi-e tare dor de bebelushii mei.ma felicit p mine insumi ca i-am luat in brate de fiekr data cdau fost suparati

| gabimaris a răspuns:

Incearca sa gasesti cauza... poate ii e frig,, poate ii e cald, e uda si trebuie sa o schimbi sau ii e foame, masa de seara poate nu este consistenta, incearca sa elimini pe rand aceste eventuale cauze ale nelinistii ei, iar daca inca o mai alaptezi si fumezi sau bei cafea mai mult decat este necesar, opreste-te spre binele ei!

| nicp a răspuns:

Poate face convulsii. Eu zic sa o iei in brate ca mai tarziu ai sa te rogi de ea sa mai vina la tine. La varsta asta vrea doar afectiune si e bine sa i-o dai. Cand va fi adult va avea mai multa incredere in ea.

| JustMeFlory a răspuns:

La varsta asta(daca o pot numi asa)are nevoie sa o tii in brate, sa te simta langa ea! nu ai ce sa ii faci si sfatul meu ar fi sa o tii in brate pana se potoleste deoarece este mica! q timpul se va schimba acest lucru, stai linistita!

| Ella_6365 a răspuns:

Sunt mica, nu am de unde sa stiu asta, dar stiu ca nu este singurul copil care plange noaptea, toti fac asta. daca esti mama pentru prima data, este normal sa nu stii ce sa faci, de aceea intreaba si vei afla ce este corect.

| pisi dy a răspuns:

Vai, cum adica "cat are voie sa planga"? n-am auzit in viata mea asa ceva! tu crezi ca bebelusii au program de functionare:atatea minute trebuie sa planga, de atatea ori face pipi, atattea ore doarme, etc? nu te intrebi de ce plange? cauta raspunsul la intrebarea asta! poate simte ca in loc s-o iubesti neconditionat(si cand plange) tu o iubesti doar cand nu plange sau nu o iubesti deloc! nu-mi vine sa cred... ce intrebare... ce fel de mama esti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate intampla ca mai tarziu sa aiba ochi unflati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ie foame sau poate are nevoye d ubyre