| lOvEbwN a întrebat:

Am o problemă foarte mare, urgentă chiar.Am o antenă TV, focus sat, la ea am şi un "decodor" sau nu ştiu cum se numeşte, e cea dreptunghiular, micuţ de înălţime dar cât de cât mare.
Problema e alta: am două telecomenzi la el, una să-l aprind TV-u, de la televizor şi una de la decodor.ok, până aici totul ok.
Aprind televizorul, însă când să se încarce pe un program, apare Lipsă semnal.L-am resetat, i-am făcut orice trebuie, i-am verificat contactele de la spatele decodorului, să văd dacă face fiţe, nimic! Sunt din românia, Vaslui dacă contează.Am sunat şi la cei cu focus sat, şi ei vor sa vină aici, dar să le plătesc 50 de lei pentru nişte amărâte de setări pentru Lipsă semnal.Am mai avut odată problema asta, însă i-am sunat şi mi-au explicat cum se face, dar acum de ce naiba cer bani? sunt idioţi? scuzaţi expresia. Dacă ştiţi cum aş putea să rezolv, scrieţi aici, e foarte important.Dau fundă, vot, ce se mai poate. O zi bună!

Răspuns Câştigător
| Alcaelo a răspuns:

Si eu am antena si eu am decodor si eu am 2 telecomenzi laughing
Dar o singura data am avut problema cu Lipsa semna... iarna aceasta cand zapada s-a asternut pe antena pe emitatorul antenei.
In cazul tau cred ca antena s-a deplasat putin. Daca a fost timp rau zilele astea pe la tine prin Vaslui sunt sanse foarte mari ca antena sa se fi miscat.

3 răspunsuri:
| Blagandrey a răspuns:

Salut! Nu stiu cat ajuta dar la mine nu merge pe canalul normal dac pot sa spun asa trebuie sau dau la setari la Tv si sa dau la ch2 sau sat2 (ceva in genu asta, nu sunt foarte sigur) si apoi merge.

| miaumarian a răspuns:

Focus Sat sau UPC e una si aceeasi firma...

ia legatura cu cei de la UPC si intreabai ce trebuie sa faci, iti vor spune ei ce setari trebuie sa faci la decodor.

| alexutu30 a răspuns:

Trebuie sa schimbi canalul de la telecomanda sau te la "decodor" si dupa accea intri in setari si stergi programele alea care scrie lipsa semnal