| MaGicElEmEnt a întrebat:

am o problema. sunt clasa a 9a acum. la un liceu economic, pe profilul de economie... dar nu-mi place aici. as vrea sa ma mut din sem al 2. se poate? sau chiar mai repede? dar problema e. ca eu am 8.50. si la liceu ala la care vreau sa ma transfer e 8.80 ultima media. s-ar putea face o exceptie? dar din sem 2, sa ma duc la un liceu vocational din care se da proba. se poate? sau abia dupa ce termin cls a 9-a?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera numai din semestrul II si numai daca media ta este mai mare decat a ultimului intrat la liceul unde vrei sa te transferi.
Transferul se face in conformitate cu prevederile Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de la care se face transferul şi cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii la care se face transferul.
ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Te poti transfera numai daca exista locuri disponibile acolo unde vrei sa mergi, daca profilul nu implica materii suplimentare si daca media de intrare a fost egala sau mai mica decat media cu care ai fost admisa.Si din al doilea semestru nu se poate, caci transferul se face doar dupa incheierea mediei generale, deci la final de an.