| MariaIoana15 a întrebat:

Am un televizor orion si de dimineata ma uitam la el si dupa deodata s-a stins. Acum incerc sa il reaprind daru nu fuctioneaza butonul rosu palplaie dar dupa se opreste deodata si nu merge deloc.nu apar nici purici nici nimic. ce as putea face?

8 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Du-te cu el la un service probabil s-a ars sau dezlipit ceva in interior

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Nu sa dezlipit nimic nu stii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este vorba de defectarea sursei de alimentare unb condensator uscat de aceea ledul roșu pîlpîie ca detecteaza un consum mare de energie si a intrat in protectie televizorul, trebuie dus (daca cumva intre timp nu l ai dus ) la reparat sa schimbe condensatorul sau condensatorii defecti cu unii noi, toata procedura te va costa undeva la 80-100 lei. Televizorul este mare sau mic? Este cu tub? Sau lcd?

| untu a răspuns:

Este o problema la sistemul de circuite integrate si trebuie dus la un service autorizat!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru untu):

Mare prostie ai zis.

| untu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

NU am zis o prostie, am zis ca doar ca e problema la circuite unde este condensadorul, tranzistorul, diodele, poate fi si alte elemente din circuite integrate dar trebuie dus la reparat la service! Numai depanatorul poate sti mai bine decat tine! La un sasiu tousda thp1008 cu probleme pe EW am gasit c412 uscat. Poate fie si de la condesatorul defect!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru untu):

Super, inseamna ca ai reparat asa ceva, nu stiam ca te pricepi, am crezut ca i ai zis asa sa scapi de ellaughing esti electronist? Bravo!

| AliceNeye a răspuns:

Un service e cel mai indicat!