| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Buna TPU! Am varsat putina cerneala pe scaunul din sufragerie si am incerca sa o curat cat pot dar nu a iesit prea bine! Ce sa ac sa nu se mai observe?

Răspuns Câştigător
| Ezyo a răspuns:

Petele proaspete de cerneala de pe tesaturi se pot indeparta cu zeama de lamaie, cu lapte cald sau cu lapte acru. Daca sunt mai vechi lasi locul patat timp de cateva ore in lapte apoi stergi cu o carpa curata inmu­iata tot in lapte. Dupa ce pata dispare, cla­testi imediat locul respectiv cu apa calda, apoi cu apa rece, laptele sa nu se usuce pe tesatura. Tesaturile albe de bumbac se pot albi cu hipoclorit de sodiu.
Petele de cerneala se mai pot elimina utilizind produsul din comert denumit "Pic". Umezesti pata de cerneala cu apa, apoi presari praful "Pic", in strat subtire.Lasi cateva minute du­pa care speli bine locul respectiv cu apa.

1 răspuns:
| xForSpeedx a răspuns:

Daca ai scaunul din piele sauvinilin dai cu dala de geamuri sau venish, daca o ai din matase de aia normala nai ce sa-i faci, incerci cu venish.