| Denisa183 a întrebat:

Buna TPU.As avea o intrebare:ce sa fac sa nu mai fi asa timida? cand merg pe strada am impresia ca toata lumea se uita la mine si rade.nu imi place sa merg in locuri foarte populate singura...gen mall sau nu stiu ce.imi este rusine sa vb cu strainii.eu sunt foarte timida si rusinoasa.Plz sfaturi... Fundalove struck

Răspuns Câştigător
| PetreConstanta a răspuns:

Nici nu este indicat sa vb cu strainii. daca se uita lumea la tine ff bine daca rad de tine - de ras sa fie cel care face asta - eu cred ca totul este in mintea ta - gandeste pozitiv - capul sus si nu mai te uita la cine trece pe langa tine - sa mergi in locuri populate poate sa te uiti sau sa cumperi ceva - daca doresti sa bei o cafea singura nu este problema intra unde vrei tu ia-ti un ziar si cat stai la aer sau la restaurant citeste din el - nu o sa se ia nimeni de tine - incearca si sigur vei reusi

5 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Nu te supara ca iti spun, dar tu pe langa timiditate ai si un inceput de paranoia pentru ca zici ca ai impresia ca toata lumea de pe strada se uita la tine si rade. Daca era doar timiditate iti era doar rusine. Eu zic sa te duci la un psiholog sa iti rezolvi problemele, nu le lasa sa astepte sa nu se agraveze si sa ajungi la psihiatru.

| Dina a răspuns:

Salut,aceeasi problema o aveam,o am si eu,doar ca de acum inainte m-am invatat sa nu o mai numesc o problema,dar ceva unic pentru caracterul meu,si am mai inteles ca nu ma pot schimba,ca trebuie sa ma accept asa cum sunt si sa ma multumesc de ceea ce am.daca esti timida vrei sa zici ca n-ai oameni de suflet,oameni care sa te inteleaga asa cum esti? cei care te iubesc te iubesc asa cum esti,te iubesc pentru ca esti asa,si te accepta asa si nu alt fel. Faptul ca te blochezi foarte usor sau te pierzi intr-o situatie nu este pentru ca esti timida,ci este pentru ca nu stii ce sa faci,pentru ca nu-ti poti apara parerile tale si ti-e frica ca cineva sa nu te jigneasca.O iesire din situatie este sa accepti asa cum e,in primul rind sa fii optimista,cit mai vesela,indiferenta la "vorbe"si sa mergi inainte ce nu s-ar intimpla(eu asa fac si e mult mai bine),si asa te admira oamenii si mai mult, pentru ca ai simtul umorului. Daca te itristezi si mai mult iti pierzi speranta si nu obtii nimic cu atit mai mult, asa ca:totu-i bine ))

| PetreConstanta a răspuns:

Multumesc - vei reusi

| Pinck0 a răspuns:

Si eu sunt timida, dar la mine e altfel.Deci,parca putin imi e rusine sa vorbesc cu persoanele noi sau cu persoanele pe care nu le cunosc, iar cu restul e usor.Adica.sunt doar Eu.Asta iti urez si tie.Sa fi Tuu si totul va fi bine, trebuie doar sa fi sigura pe tine.Ia'ti inima in dinti si spune ce simti.E usor! Bafta! love struck

| PufarinaUcigasa a răspuns:

Stai linistita,nu esti singura fata timida de pe Pamant. poate o sa treaca pe masura ce cresti, incearca sa respiri adanc inainte sa spui ceva intr-un grup sau cand esti intrebata, incearca sa ai mai multa incredere in tine.prietenii ar trebui sa iti fie de un real ajutor.
si eu eram la fel ca tine laughing
ma pierdeam din orice, ma inroseam foarte repede cand vb cu cineva necunoscut dar cu timpul m-am obisnuit si am scapat de aceasta senzatie big grin big grin big grin
mult succes ''in demersul tau de a scapa de timiditate''.
pup :*