| xBiiiiiBuuuX a întrebat:

As vrea sa devin ceva mai populara in scoala. Nu ma intrebati de ce, chiar nu stiu. Vreau sa am mai multi prieteni, sa fiu cunoscuta. Dar nu drept o parasuta, pitipoanca, sau ceva de genul.
Cum pot sa devin populara? Cum sa ma imprietenesc cu cei populari?
Cei care aveti de gand sa comentati gen: "Popularitatea e o prostie" sau "Apucate de fumat si drogheaza-te", nu va mai obositi sa scrieti, nu am de gand sa va bag in seama. Celor care doresc sa am ajute, va multumesc mult!:*

8 răspunsuri:
| ShadeAdda a răspuns:

Cum sa devii mai populara fara sa arati ca o pitipoanca/parasuta sau mai stiu eu ce? Pune-te pe invatat! Bine de tot! Exceleaza la materii. Ia note de 10 si de 9. Intra la olimpiade. Da sfaturi. Fii sociabila si deschisa la noi prietenii si persoane. Daca reusesti sa-ti impresionezi profesorii, automat iti vei impresiona si colegii de scoala. Du-te la workshop-uri. Comunica. Fii saritoare. Documenteaza-te pentru a fi inaintea celorlalti. Fii lidera de grupuri.
Daca inveti si ramai constanta, ceilalti te vor respecta si vor avea incredere in tine. Asa e in cazul meu. Invat foarte mult si iau note mari, astfel toti colegii vor sa fie in grupuri/proiecte cu mine, vorbesc cu mine, ma iau la petreceri si plimbari, etc. Si nu numai colegii de clasa, ci mai toti din clasele de liceu, deoarece profesorii ma dau ca exemplu la alte clase. Astfel toata lumea ma recunoaste pe hol si intra in vorba cu mine.
Fa si tu la fel.
Invata.
Studiaza.
Fii inaintea celorlalti. Sa nu stai cu "turma".
Fa impresie.
Fii prietenoasa, amuzanta dar serioasa cand e cazul.
Comunica mult si invata sa dai sfaturi bune. Astfel ceilalti vor invata sa aiba incredere in tine si se vor intoarce la tine pentru noi sugestii.

Acum incepe un nou an scolar. Incearca sa faci ceea ce am zis. E sansa ta sa o iei de la inceput. E sansa ta sa dovedesti ca esti desteapta si descurcareata si ca meriti atentia celorlalti. Concureaza cu cei mai buni, nu cu cei mai prosti. Baga-te pe randurile din fata.
Iar recompensele vor veni de la sine in timp... crede-ma, asa stau lucrurile.

Stii cum se spune: urcusul este al naibii de greu, dar privelistea din varful muntelui este splendida.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Ceea ce ceri tu nu se poate.
Eşti genul ăla de piţi care nu vrea să recunoască ce este.
SINCER, NU EXISTĂ FETE POPULARE CARE NU SUNT PIŢI, MĂCAR PUŢIN!
Ai pretenţia să primeşti sfaturi bune de la ALŢII dar tu nici NU ŞTII SĂ SCRII.
ALOOO, UITĂ-TE ÎN OGLINDĂ!
EŞTI SUPERFICIALĂ!
GREU O SĂ-ŢI MAI FIE ÎN VIAŢĂ!
Sfatul meu.

| Criterion a răspuns:

Implica-te in actiuni umanitare ca voluntar, in organizarea balurilor bobocilor, colaboreaza cu ONG-uri, cu radioul/gazeta scolii, fii eleva model, dovedeste ca ai un caracter bun si inspira prin atitudinea si comportamentul tau sanatos si pe ceilalti. Creeaza-ti un blog.
Inca ceva.Cei care sunt acum populari e posibil sa nu se incadreze in criteriile amintite mai sus. Banuiesc ca stii si de ce.
Succes!

| muffinfactory a răspuns:

Mai intai invata sa scrii corect. Esti genul ala de copil care cauta atentie si vrea sa fie inconjurat numai de oameni si prieteni falsi. Trist pentru tine.

| Dastlast a răspuns:

Si daca iti spun APUCA-TE* de fumat ce te faci? Te apuci si scrii corect in limba romana dupa?

| UnityLearner2001 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun, e destul de greu, trebuie sa fii buna la ceva, iti dau exemplul meu, nu ca sa ma laud dar sa iti faci o idee, trebuie sa faci ceea ce nu face nimeni, de ex. eu pot spune ca sunt destul de popular fiindca la 14 ani dezvolt aplicatii si jocuri pe google play, si in plus mai castig si bani din asta, aproape toata scoala ma stie, chiar daca fug de la lectii, sunt obraznic si iau note rele directorul ma lasa in pace fiindca ma implic in activitatile scolare si mai finantez unele chestii, incearca si tu ceva de genul, fii buna la ceva, fii smechera, gaseste-ti o activitate care n-o face nimeni, sper sa reusesti happy

| Paranormalx333 a răspuns:

Popularitatea înseamnă să ai mulţi prieteni şi să te distrezi cu ei. Trebuie să fi o persoană sociabilă. Nu fi timidă şi intră în conversaţii cu multe persoane. Trebuie să ai mai mult tupeu, dar să nu te laşi dusă de val. Personal, eu sunt destul de populară în şcoala mea. Dar nu pentru că toţi mă ştiu de frică sau mă cert cu persoanele timide. Ci pentru că sunt o persoană prietenoasă şi mulţi cred că sunt o companie plăcută big grin.
Un alt sfat : Dacă reuşeşti să îţi faci mulţi prieteni noi, nu uita de cei vechi şi ai grijă în cine ai încredere. Nu toţi sunt prieteni adevăraţi.

| xBiiiiiBuuuX explică:

Ma ajute*, ma scuzati.