| AnneHaHa a întrebat:

As vrea sa fac rost de bani si nu prea stiu cum! Am doar 13 ani. In timpul verii as vrea sa fac anumite sarcini (intreb din timp ca sa gasesc ceva), ca sa primesc bani! Daca aveti idei. ziceti-mi si mie! FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MateiP a răspuns:

O sa-ti dau un exemplu concret: o colega de clasa este partener Avon Romania. Ea are 14 ani. La agentia Avon s-a dus cu un tutore legal, facand un contract de colaborare cu aceasta firma. Este platita dupa numarul de comenzi. Plus ca i se acorda si niste reduceri. Nu te gandi ca te duci pe strazi sa imparti pliante... intrebi colegele/prietenii despre dirinta lor de a achizitiona produse. Mai mult, daca si mamele prietenelor/colegelor tale se macheaza, si ele pot comanda produse prin intermediul tau. Pe luna poti primi cam 200 lei si multe reduceri.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi penibil să le ceri bani părinților pentru un mic ajutor, cum a spus o fată mai jos, „faci paturile de 3 ori iei 10 lei", este cea mai mare prostie posibilă. N-are rost acum, așteaptă să mai crești, vei avea timp pentru așa ceva!

| andreicaia99 a răspuns:

Poti imparti pliante, poti sa ii rogi pe ai tai daca speli vasele faci curat etc sa iti dea 10 lei pe zi sau cat pot si ei, sau vinde lucruri nefolositoare de prin casa.

| IoanaSorina a răspuns:

Lucreaza acasa, pe bani big hug Mie bunica imi da bani cand o ajut laughing

| XXXray a răspuns:

Salut. Uite cateva idei aplicate de mine :
1. Faci pariu cu parintii tai ca daca iei premiul 1 la invatatura primesti o suma de bani la premiul 2 alta suma etc.
2. Faci o intelegere cu parintii : la fiecare carte citita primesti o suma la fiecare pagina de mate facuta alta suma etc.
3. Mai sunt concursuri si olimpiade scolare. Poti participa si la fel faci pariuri cu parintii.
4. Cand parintii iti dau bani ca sa cumperi paine si iti ramane rest ii pastrezi.
Astea sunt cele pe care le-am folosit eu anul trecut si am castigat bine. Adica un calculator puternic si un telefon bun cred ca am strans ceva bani. Succes!

| AnneHaHa explică (pentru XXXray):

Parintii. pai asta e si chestia! Ca nu vreau sa fac rost de bani de la ei! Ei mereu imi cumpara tot ce vreau si eu nu prea stiu sa fac mai nimic. singuru lucru pe care il fac e sa invat foarte bine la scoala! In rest nimic! Acum am zis ca vreau S 4 mini si au zis ca bine, dar tu nu stii sa faci mai nimic. mai tarziu cine o sa-ti cumpere telefon si ce mai vrei? Eu le-am zis ca pot sa strang si singura bani! Si vreau sa le demonstrez! As vrea sa-i strang pana la sfarsitul verii!

| ErikaHyuga a răspuns:

Poti sa plimbi caini din vecini(daca sunt) sau sa o rogi pe mama sau tata sa iti dea bani daca faci curat, de ex. faci paturile 3 zile pentru. 10 lei etc. sau daca nu apeleaza la BUNICA!winking

| Kassamy a răspuns (pentru ErikaHyuga):

Bunica e cea mai tare! SUPER BUNI! laughing