| Miss009 a întrebat:

TPU!
As vrea sa imi iau un catel, mai exact un Yorkshire Terrier. As vrea sa imi dati cateva detalii despre ei. Cu ce sa il hranesc, chestii de genul acesta. Si daca doriti sa ma sfatuiti ce sa imi iau: fata sau baiat. Nu ma decid!
Pe curand!
P.S. Nu am nimerit categoria, cred!

3 răspunsuri:
| Trebla a răspuns:

Yorkshire Terrier este o rasă de câini de talie foarte mică, greutatea standard a acestei rase fiind de 2-3 kg (4, 5 - 6, 5 livre) iar înălțimea între 10, 5 și 23 de cm. De menționat este că un câine din aceasta rasă a deținut recordul mondial pentru cel mai mic câine din lume. Numele lui era Big Boss, iar în 1995, la vârsta de 1 an, când a primit acest titlui avea 11, 9 cm înăltime și 12, 9 cm lungime.
Este o rasă veche englezească crescută și imbunătățită în regiunea Yorkshire din Anglia - de unde și-a căpătat și numele în 1870. Inițial a fost utilizat pentru a vâna șoarecii și șobolanii din morile și minele din ducatul York. Mai târziu, în epoca Victoriană a ajuns un iubit și apreciat animal de companie. Speranța de viață este de 11-13 ani.
Blana, caractersitică acestei rase este lungă pană la pământ, lucioasă și mătăsoasă și se poartă cu o cărare pe mijloc. Puii se nasc gri cu cafeniu și abia la 2 ani vor avea coloritul specific acestei rase: albastru oțel și cafeniu.

Yorkshire terrier are nevoie de o îngrijire foarte atentă, mai ales rasele exemplare cu păr lung ce necesita periere zilnică.
Acești câini nu pot manca: ciocolată, cacao, struguri și stafidele, drajeuri(sau orice alte bomboane), pâine, alunele, arahidele, și mezeluri.
Ochii și urechile câinelui trebuie curățate periodic pentru a evita unele boli.
Yorkshire terrier are nevoie de multa mișcare (ii trebuie cel putin trei plimbări pe zi).

| Andukx a răspuns:

Yorkshire Terrier este o rasă de câini de talie foarte mică, greutatea standard a acestei rase fiind de 2-3 kg (4, 5 - 6, 5 livre) iar înălțimea între 10, 5 și 23 de cm. De menționat este că un câine din aceasta rasă a deținut recordul mondial pentru cel mai mic câine din lume. Numele lui era Big Boss, iar în 1995, la vârsta de 1 an, când a primit acest titlui avea 11, 9 cm înăltime și 12, 9 cm lungime.
Este o rasă veche englezească crescută și imbunătățită în regiunea Yorkshire din Anglia - de unde și-a căpătat și numele în 1870. Inițial a fost utilizat pentru a vâna șoarecii și șobolanii din morile și minele din ducatul York. Mai târziu, în epoca Victoriană a ajuns un iubit și apreciat animal de companie. Speranța de viață este de 11-13 ani.
Blana, caractersitică acestei rase este lungă pană la pământ, lucioasă și mătăsoasă și se poartă cu o cărare pe mijloc. Puii se nasc gri cu cafeniu și abia la 2 ani vor avea coloritul specific acestei rase: albastru oțel și cafeniu.

Yorkshire terrier are nevoie de o îngrijire foarte atentă, mai ales rasele exemplare cu păr lung ce necesita periere zilnică.
Acești câini nu pot manca: ciocolată, cacao, struguri și stafidele, drajeuri(sau orice alte bomboane), pâine, alunele, arahidele, și mezeluri.
Ochii și urechile câinelui trebuie curățate periodic pentru a evita unele boli.
Yorkshire terrier are nevoie de multa mișcare (ii trebuie cel putin trei plimbări pe zi).

Aș zice să-ți iei băiat, dar depinde și de tine. :*

| Miss009 explică (pentru Andukx):

Mersi! Si eu ma gandeam sa imi iau baiat, asa nu as risca. Daca mi-as lua fata.,. Cine stie? laughing)