| xBianca333x a întrebat:

BUNA TPU! As vrea sa le i-au un cadou parintilor mei de craciun! Si as vrea sa fac cumva bani! Cu curatenie prin casa nu fac bani! Pana pe 20 decembrie vreau sa strang banii! Mentionez ca nu imi trebuie mai mult de 40 lei amandoi! FUNDAAAA! >:

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Solutia e bunici, unchi, matuse samd

| AnonimaSecretá a răspuns:

Uite cateva solutii:

1. Imparti pliante
Este poate cea mai raspandita metoda de a face bani, atat printre studenti, cat si printre liceeni. Tot ce trebuie sa faci este sa apelezi la o agentie care sa te introduca in baza sa de date, urmand ca tu sa fii apoi contactat pentru a participa la casting-uri. In acest mod poti ajunge sa faci promotii in cele mai diverse magazine, sa cunosti lume noua si sa te si distrezi – ca sa nu mai vorbim ca, daca ai putin noroc, poti face bani frumosi!

2. Hostess
Daca esti draguta si sociabila, ai toate sansele sa obtii un job de hostess la evenimente de prestigiu! Un astfel de job temporar este cat se poate de avantajos, intrucat aduce un venit bunicel intr-un timp scurt. Poti participa la show-uri automobilistice, la diverse targuri sau evenimente mondene, in calitate de reprezentanta a unei firme sau a celor care organizeaza. Oricum ar fi, jobul de hostess iti aduce bani de buzunar suficienti fara prea multe batai de cap.

3. Dai meditatii
Daca stii o limba straina destul de bine sau te pricepi la mate, info sau alta materie de interes pentru cei mici, spre exemplu, iti poti face intrarea in lumea meditatiilor! Poti apela, pentru inceput, la cunostinte care sa te recomande unor persoane in cautare de meditatori. Ulterior, daca te descurci bine, iti poti face propria retea de „elevi" (uneori acestia pot fi chiar adulti care isi doresc sa isi imbunatateasca nivelul de cunostinte). Desi iti poate manca destul de mult timp – in functie de numarul de meditatii pe care il ai – venitul este bunicel. Mai ales o data ce iti faci un nume si poti cere mai mult.

4. Plimbi caini
Poate ca nu ti-a trecut prin cap pana acum sa faci asta pentru niste bani in plus, insa ai putea incerca, de ce nu? Rasfoieste rubrica de anunturi din ziare si vezi ce gasesti: ai putea sa dai peste unele care cauta tineri dispusi sa le plimbe cainii contra cost. Daca nu, poti foarte bine sa iti oferi tu serviciile. Ai putea avea parte de surprize placute! In orice caz, nu te baga in asa ceva daca nu iti plac cainii si daca nu stii cum sa ai grija de ei (eventual, informeaza-te inainte de a accepta un astfel de job).

5. Aplaudache
Te-ai amuzat si tu cu siguranta de publicul prezent la emisiunile pe care le vezi la TV si care rade, aplauda, etc. la comanda. Este intr-adevar distractiv, insa jobul de aplaudache iti poate oferi niste bani de buzunar fara sa te chinuiesti prea mult. Ti-ar fi util sa ai niste relatii/cunostinte in domeniul divertismentului TV, dar poti foarte bine sa obtii un job de acest tip si in urma unui anunt.

6. Figuratie in reclame
Si acesta este un job temporar, distractiv si care iti ofera o oarecare suma de bani. Pentru a-l obtine, ideal ar fi sa fii inscris in baza de date a unei agentii sau sa cunosti oamenii potriviti. Daca, insa, ai ceva talent si/sau esti prezentabil, poti fi chemat chiar sa joci intr-o reclama!

7. Distributie pliante in cutiile postale
Acest job se leaga de cel de impartire a pliantelor pe strada sau prin magazine, insa se aplica in cazul blocurilor de locuinte. Ce-i drept, poate fi destul de obositor sa alergi dintr-o parte intr-alta pentru a baga pliante in cutiile postale, insa este tot o forma de a face rost de bani de buzunar pentru care nu trebuie sa muncesti o perioada lunga de timp.

8. Baby sitting
Daca iti plac copiii (sau macar ii tolerezi), ai rabdare si stii sa te porti cu ei, atunci ai putea sa incerci sa faci baby sitting pentru un ban in plus. Intr-o prima faza, nu ti-ar strica sa iti faci mana pe copiii unor prieteni de familie sau rude, dupa care poti trece mai departe la necunoscuti. Pentru ca oamenii sa isi lase copiii pe mana ta, vei avea nevoie, cel mai probabil, de niste recomandari (fie ele si verbale, de la rudele/prietenii ai caror copii au fost in grija ta). Asigura-te ca toti vor spune lucruri grozave despre tine!

9. Curatenie in case
Probabil nu iti doresti neaparat sa faci asta pentru altii (mai ales cand iti vine greu sa faci curat si in propria camera), insa este si asta o varianta de a face niste bani de buzunar pentru nevoile tale de student. Ca si in cazul baby sitting-ului, vei avea nevoie de recomandari, asa ca apeleaza la cei din jurul tau care sa iti faca o descriere favorabila printre cunostintele lor. Daca te descurci bine, poti face bani frumosi intr-o luna de zile – asadar, ia-ti treaba in serios, chiar daca nu te incanta perspectiva!

10. Sondaje de opinie
Nu in ultimul rand, trebuie mentionata varianta sondajelor de opinie. Da, poate fi stresant sa abordezi oameni pe strada si sa ii convingi sa iti raspunda la intrebari. Insa, cu putin noroc, ai putea fi plasat intr-un mediu anume (intr-un magazin, de pilda), ceea ce ar trebui sa iti usureze munca. Sondajele de opinie/chestionarele sunt platite la bucata, prin urmare, daca vrei sa faci rost de ceva banuti de buzunar, straduieste-te sa realizezi cat mai multe!

Astept Funda

| suntserios a răspuns (pentru AnonimaSecretá):

Copila are 11 ani si tu o trimiti la Hostess, meditatii si baby sitting?

| AnonimaSecretá a răspuns (pentru suntserios):

Eu am gasit un site de unde le-am luat + de unde sa stiu eu cati ani are?

| xBianca333x explică (pentru suntserios):

Am 13 ani laughing

| siquic a răspuns:

Pai da zapada din curtile vecinilor ca poate o sa faci vreo 30de lei am spus ca CREDDDD!

Pa!

Fundita? kiss

| Cristi94de a răspuns:

Pune`ti in vanzare o pereche de adidasi si te`ai scos. Vinde ceva ce nu mai folosesti.

| Alex00001111 a răspuns:

Pai du-te la ceva magazine ceva si ajuta-i iti da 10-30 lei zii, sau fa treaba pe la vecini sper ca te-am ajutat

| Þèrsöñàl a răspuns:

Poti face banii prin a ajuta oamenii de la tine de pe acolo eu am strans ajutand o femeie de 47 de ani laughing