| Joanne a întrebat:

Care sunt pasii de baza pe care trebuie sa ii urmez pentru a compune poezie moderna?
Preferati poezia moderna sau cea clasica?
Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Gorgan a răspuns:

Sa citesti multe poezii, de autori variati, autohtoni si straini deopotriva, si din timpuri diferite (grecia antica, miscarea boema franceza, junimea romana).
Sa-ti gasesti o tema preferata: iubirea, moartea, norocul, hazardul, relatiile omenesti, natura, zeii, fizica, matematica, mamaruta din iarba, etc.
Nu scrie doar un singur tip de poezii, incearca mai multe specii a genului liric (pastel, oda, elegia, romanta, meditatia) sau epic (balada, epopee), in plus si fabulele sunt dragute si mai usor de scris.
Da-ti frau liber, nu te repezi, concentreaza-te si nu-ti fie teama daca masura sau rima nu e buna, continua si apoi reciteste ca iti va veni muza... mult succes!